Strona główna Edukacja Polscy astronomowie i ich najsłynniejsze odkrycia

Polscy astronomowie i ich najsłynniejsze odkrycia

Astronomia to nauka zajmująca się badaniem ciał niebieskich oraz zjawisk pochodzenia pozaplanetarnego. Jest jedną z najstarszych nauk. Początki astronomii w Polsce sięgają XV wieku.

Mikołaj Kopernik

Najbardziej znanym polskim astronomem jest Mikołaj Kopernik. To do niego nawiązuje wypowiedź „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), w którym ustalił, że Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót, jak do tej pory sądzono. Wydał je dopiero pod koniec życia z obawy przed szyderstwami i krytyką. Ostatecznie jednak rewolucja kopernikańska odegrała olbrzymią rolę w rozwoju ludzkiej myśli. Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, a zmarł 21 maja 1543 r. we Fromborku. Jak przystało na człowieka Renesansu, był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą i strategiem wojskowym.

Jan Heweliusz

Jan Heweliusz wywodził się z gdańskiej rodziny Hewelke (Hovelke, Höfelke). Urodzony 28 stycznia 1611, zmarł tego samego dnia roku 1687. Miasto Gdańsk szczyciło się nim już za jego życia. Izrael Conradt nazywał go „ozdobą wieku i chwałą ojczyzny”. Heweliusz zdołał zbadać powierzchnię Księżyca na 300 lat przed tym, gdy pierwszy człowiek postawił na niej stopę. Jednym z najważniejszych dzieł uczonego z Gdańska jest wydana w 1647 roku „Selenografia”.

Ziemia widziana z Księżyca podczas misji Apollo 8 (24 grudnia 1968)
Ziemia widziana z Księżyca podczas misji Apollo 8 (24 grudnia 1968)

Kazimierz Kordylewski

Kazimierz Kordylewski urodził się 11 października 1903 r. w Poznaniu, a zmarł 11 marca 1981 r. w Krakowie. Wsławił się odkryciem pyłowych księżyców Ziemi nazwanych Księżycami Kordylewskiego. Za swoją pracę został odznaczony Brązowym Medalem NASA w 1972, w 1973 Złotym Krzyżem Zasługi, w 1974 Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem 500-lecia Urodzin Kopernika, w 1979 Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Resituta.

Rozmieszczenie punktów libracyjnych L4 i L5, w których występują księżyce Kordylewskiego
Rozmieszczenie punktów libracyjnych L4 i L5, w których występują księżyce Kordylewskiego

Bohdan Paczyński

W latach 80-tych XX w. wpadł na pomysł, aby do poszukiwania planet lub innych obiektów odległych od Ziemi wykorzystać metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Pozwoliła ona okryć wiele planet poza naszym Układem Słonecznym. W 2006 r. Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne przyznało mu wyróżnienie im. Henry N. Russella. Prof. Bohdan Paczyński urodził się 8 lutego 1940 r. w Wilnie, a zmarł 19 kwietnia 2007 r. w Princeton.

Aleksander Wolszczan

Jest to znany na skalę międzynarodową i obecnie działający polski astronom. Urodził się 29 kwietnia 1946 w Szczecinku. Aleksander Wolszczan odkrył pierwsze planety pozasłoneczne, tzn. planety znajdujące się w układzie planetarnym, ale krążące wokół innej gwiazdy niż Słońce.

Potrójny zachód słońca na HD 188753 A b – wizja artysty
Potrójny zachód słońca na HD 188753 A b – wizja artysty

Komentarze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj