Filmy na temat innowacyjnych polskich rozwiązań technologicznych dla branży Big Science (tzw. wielkiej nauki) oraz materiały Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) przygotowano w ramach akcji ScienceITup. Jej zwieńczeniem będzie piątkowa sesja Q&A.
Nowy cykl opracowała Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) i Wrocławski Park Technologiczny (WPT) we współpracy z klastrem nowych technologii ITCorner. Projekt nastawiony jest na promocję innowacyjnych firm z branży z sektora Big Science, Przemysłu 4.0 czy sztucznej inteligencji. Organizatorzy chcą pokazać, że warto starać się o współpracę z renomowanymi ośrodkami badawczymi oraz jak to robić. Inicjatywa nastawiona jest też na wzmocnienie kooperacji lokalnych organizacji, które zajmują się na co dzień promocją biznesu opartego o nowoczesne technologie.
Akcja ScienceITup ma też przybliżyć projekty i rozwiązania, jakie dla dużych ośrodków badawczych projektują wrocławskie firmy, a także pokazać, jakie oczekiwania wobec biznesu mogą mieć instytucje takie jak CERN, które dysponują milionowymi budżetami oraz poszukują partnerów do współpracy.
W ramach ScienceITup przygotowano pięć filmów oraz sesję Q&A, która odbędzie się w piątek na Facebooku.
„W cyklu ScienceITup: Big Science Edition, wraz z Wrocławskim Parkiem Technologicznym oraz klastrem ITCorner chcemy podkreślić, że Polska, a szczególnie Wrocław, posiada doskonałe warunki do rozwoju innowacji w branżach związanych z Big Science. Mamy tu odpowiednie zaplecze naukowo-techniczne oraz wykształconą, kreatywną kadrę” – mówi prezes ARWA Magdalena Okulowska cytowania w komunikacie przesłanym PAP przez WPT.
We Wrocławiu funkcjonuje kilkadziesiąt firm specjalizujących się we współpracy z ośrodkami badawczymi. Efektem tej kooperacji są innowacyjne rozwiązania. W serii filmów można posłuchać zarówno ekspertów z CERN z działów odpowiedzialnych za zakupy technologii i produktów oraz transferu technologii, a także polskich przedsiębiorców którzy współpracują z tym ośrodkiem. W ten sposób można poznać jaki oczekiwania wobec biznesu ma CERN i inne tego typu instytucje.
Jako „wielką naukę” określa się prowadzenie badań naukowych na bardzo szeroką skalę z wykorzystaniem dużych środków finansowych (pozyskanych z funduszy państwa lub grupy państw albo organizacji), które przeznaczone są na olbrzymią infrastrukturę badawczą. W takie badania zaangażowane są nierzadko międzynarodowe zespoły naukowców. Jedną z największych w Europie organizacji tego typu jest CERN, gdzie znajduje się m.in. Wielki Zderzacz Hadronów. „Wielka nauka” odnosi się również komercjalizacji wyników badań i ich zastosowania w naszej codzienności.
W informacji przesłanej przez WPT czytamy, że polskie firmy mogą nie tylko realizować różnego zamówienia dla organizacji, które mają ogromne i wszechstronne zapotrzebowanie oraz miliardowe budżety, ale też korzystać z ich know-how do tworzenia komercyjnych produktów czy usług.
„U nas, we Wrocławskim Parku Technologicznym, dosłownie za ścianą, możemy spotkać przedsiębiorców, którzy technologie opracowane w ośrodkach Big Science wykorzystali do zbudowania własnego, często międzynarodowego sukcesu. Oczywiście mamy nadzieję, że firm korzystających z potencjału Big Science będzie coraz więcej, dlatego prowadzimy projekt Big Science Hub oraz organizujemy wydarzenia takie jak ScienceITup” – mówi cytowany w komunikacie prezes WPT, Maciej Potocki.
Z kolei łącznik przemysłowy z CERN Sylwia Wójtowicz przypomniała, że w WPT prowadzony jest punkt kontaktowy z ośrodkami Big Science.
Szczegółowe informacje na temat współpracy z ośrodkami „wielkiej nauki” i na temat akcji ScienceITup dostępne są na stronie. Patronat nad ScienceITup objęło Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
PAP – Nauka w Polsce
szz/ agt/