Strona główna Marketing SEO Copywriting czyli jak pisać, żeby być widocznym dla czytelnika i botów

SEO Copywriting czyli jak pisać, żeby być widocznym dla czytelnika i botów

SEO Copywriting to taki sposób pisania tekstów na strony internetowe, który zapewnia ciekawe treści dla użytkowników, a jednocześnie jest przyjazny dla wyszukiwarek internetowych. Połączenie tych dwóch elementów daje najlepsze efekty w zakresie widoczności strony w Internecie i jej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania. Definicja prosta – tylko jak to osiągnąć?

Słowa kluczowe i SEO Copywriting

Analiza słów kluczowych to podstawowa czynność, która powinna poprzedzać rozpoczęcie pracy nad tekstem. Obejmuje zarówno najważniejsze frazy, na które chcemy się pozycjonować, ale również synonimy, które warto umieścić w tekście. SEO Copywriter będzie potrafił umiejętnie wkomponować słowa kluczowe zarówno w tekst, nagłówki czy tytuł. Umiejętnie znaczy z umiarem. Przeładowanie artykułu słowami kluczowymi da efekt odwrotny od pożądanego. Tekst powinien mieć naturalne brzmienie i zapewnić łatwość czytania. Używanie synonimów czy fraz z długiego ogona pozwoli zwiększyć widoczność strony w wyszukiwarce, ale też będzie przyjazne dla czytelnika.

Treści jedyne w swoim rodzaju ważne dla botów i użytkowników

Wszystko zostało już kiedyś napisane – a przynajmniej tak się czasem wydaje. Jednak profesjonalny copywriter, nawet jeśli się inspiruje, to swój tekst przygotuje dbając o unikalność treści. Jest to niezwykle ważne, bo za zduplikowany kontent można otrzymać karę od Google (dlatego warto sprawdzać treści przygotowane w ramach zleconego seo copywritingu pod kątem plagiatu), a dodatkowo treści skopiowane z innej strony to po prostu kradzież czyjegoś pomysłu i pracy. Duplikacja treści ma oczywiście negatywny wpływ na pozycje strony w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Czy wiesz dla kogo piszesz czyli poznaj swojego klienta

Tekst SEO friendly musi uwzględniać analizę odbiorcy nie tylko pod kątem tematyki, która go interesuje, ale też w zakresie znajomości tematu i oczekiwań. Bo dla prawnika, dla którego postępowanie procesowe to chleb powszedni warto pisać branżowym językiem uwzględniającym profesjonalne nazewnictwo. Natomiast dla przysłowiowego Kowalskiego, który po prostu poszukuje informacji jak napisać prosty pozew, branżowe słownictwo będzie barierą trudną do pokonania. Co więcej, pewnie przyczyni się do pozyskania potencjalnego klienta przez konkurencję, która lepiej poznała swojego docelowego klienta.

SEO Copywriting czyli jak pisać, żeby być widocznym dla czytelnika i botów

Tytuł i nagłówki – ważna sprawa w SEO Copywritingu

Dla pozycjonowania tekstu trzeba uwzględnić wielkość nagłówków. Zaczynając od H1, który ma największe znaczenie i powinien wystąpić w tekście tylko jeden raz – zazwyczaj jako tytuł, poprzez dalsze nagłówki (od H2 do H6), które pozwolą na ułożenie czytelnej struktury artykułu. Jest to istotne nie tylko dla botów, ale sprawi, że całość tekstu będzie układała się w logiczną całość, a to ułatwi czytanie.

Tytuł powinien być również tak sformułowany, aby zachęcić do przeczytania tekstu. Może np. zawierać obietnicę nowych informacji na dany temat. Jednak wówczas tekst powinien z obietnicy się wywiązać, w innym przypadku rozczarowany czytelnik może już nie wrócić na naszą stronę.

Natomiast nagłówki powinny zdradzać o czym traktuje dany akapit. Dzięki temu czytelnik, który często najpierw skanuje artykuł w poszukiwaniu interesujących treści, łatwo sprawdzi czy temat będzie dla niego ciekawy.

Jakość w Copywritingu zawsze ma znaczenie

SEO Copywriting ma przede wszystkim zapewnić wartościowe treści dla użytkowników przy zastosowaniu wytycznych z zakresu SEO. Liczy się jakość tekstu, unikalna treść, nowatorskie rozwiązania, świeże podejście do tematu.

Utarte przekonanie, że przede wszystkim liczy się długa treść – jest błędne. Chodzi o wyczerpanie tematu, konkretną odpowiedź na wątpliwości czytelnika, jasność przekazu. Jeśli duża ilość treści na stronie jest powiązana z tematem, ciekawa dla czytelnika, odpowiada na jego pytania – to wszystko w porządku. Gorzej jeśli długi tekst opiera się o potoczne “lanie wody” czy upychanie na siłę słów kluczowych.

Formatowanie tekstu ważne nie tylko dla wyszukiwarek

Czytamy najczęściej korzystając z telefonów komórkowych. Dlatego jeśli chcemy osiągać wysokie pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania, strona musi być responsywna. Do tego trzeba tak ułożyć tekst, aby był czytelny dla internauty.

Ważne są wszelkiego rodzaju wyliczenia, odstępy między tekstem, nagłówki adekwatne do treści. Wszystkie te elementy pozwolą zatrzymać uwagę użytkownika na dłużej i ułatwić mu znalezienie interesujących treści.

Dlaczego formatowanie tekstu ma tak duże znaczenie dla czytelnika? Bo czytanie książki i treści w Internecie to dwie zupełnie inne bajki. Książkę czytamy w skupieniu i zazwyczaj od początku do końca (pomijając te z wyjątkowo długimi opisami przyrody patrz “Nad Niemnem”). Struktura książki podzielona na rozdziały z długimi akapitami też jest do zaakceptowania.

W Internecie natomiast nawet nie do końca czytamy tylko skanujemy tekst. Co to oznacza? Sprawdzamy tytuł, nagłówki, staramy się prześledzić cały tekst od razu pod kątem interesujących treści – jeśli artykuł nie będzie miał struktury, która pozwoli szybko sprawdzić te elementy to internauta prawdopodobnie szybko opuści stronę. Wysoka skala odrzuceń przekłada się również na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Znajomość wytycznych Google w zakresie pozycjonowania stron i ich stosowanie w praktyce, pozwoli na osiągnięcie wyższych pozycji w wyszukiwarce. SEO Copywriting, który wdraża zasady pozycjonowania do treści jest ważnym elementem zarówno budowania widoczności portalu jak i obecności na pierwszej stronie naturalnych wyników wyszukiwania.

  • Pomóż znaleźć swoją stronę w Internecie.
  • Dbaj o ciekawe i unikatowe treści.
  • Formatuj tekst.
  • Optymalizuj treść.
  • Korzystaj z ofert profesjonalnego SEO Copywritingu.

Potrzebujesz wysokiej jakości tekstów? Sprawdź naszą propozycję na http://activeads.pl/uslugi-activeads-omnichannel-efektywnosciowy-marketing/copywritining-uslugi-copywriterskie-pisanie-tekstow-seo-i-artykulow/.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj