Strona główna Kariera Studencie, czy na pewno wiesz wszystko o pracy sezonowej za granicą?

Studencie, czy na pewno wiesz wszystko o pracy sezonowej za granicą?

Jesteś studentem i zastanawiasz się, nad wyjazdem do pracy sezonowej za granicę? Choć perspektywa dobrego zarobku w krótkim czasie wydaje się być kusząca, do takiego wyjazdu warto się dobrze przygotować – by rzeczywiście zarobić, a nie stracić. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Praca sezonowa – czy to się jeszcze w ogóle opłaca?

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu wyjazdy „na saksy” przeżywały prawdziwy boom. Jeździli wszyscy – i młodzi i starzy – nęceni perspektywą znacznie lepszego zarobku niż ten, na jaki pozwalały ówczesne realia w naszym kraju. Dziś znalezienie dobrej pracy w Polsce jest dużo prostsze. Czy zatem opłaca się wyjeżdżać na kilka miesięcy za granicę, by sobie dorobić do stypendium? Odpowiedź brzmi: owszem. Okazuje się bowiem, że średnie zarobki wciąż są nieco wyższe niż te które mógłbyś otrzymać na miejscu. A jeśli jesteś w stanie pracować tylko w krótkim, wakacyjnym okresie, z pewnością chcesz zarobić jak najwięcej, by w czasie roku akademickiego nie martwić się już finansami.

Studencie, czy na pewno wiesz wszystko o pracy sezonowej za granicą?

Jak wybrać dobrą agencję pracy?

Chcąc zatrudnić się przy pracach sezonowych za granicą, masz dwie możliwości: znaleźć coś na własną rękę lub skorzystać z pomocy agencji pośredniczącej. Choć pierwsza z tych opcji jest bardziej opłacalna pod kątem finansowym, druga zapewni Ci większe bezpieczeństwo. Dlaczego? Uchronisz się w ten sposób przed nieuczciwymi pracodawcami, którzy odmawiają zapłaty po wykonanej pracy lub też każą Ci mieszkać w fatalnych warunkach – w końcu masz podpisana wiążącą umowę, która obowiązuje w obu krajach.

Zanim wybierzesz agencję pośredniczącą, z którą podpiszesz umowę sprawdź jej uprawnienia oraz opinie osób korzystających z jej usług w przeszłości. Najlepiej, jeśli możesz wybrać taką firmę, z którą wcześniej współpracował ktoś znajomy. Jeśli nie, muszą Ci wystarczyć opinie znajdujące się w internecie. Zapoznaj się także z zasadami zawartymi w umowie, którą dostaniesz do podpisania. Upewnij się przede wszystkim, że jest w niej określone takie wynagrodzenie, jakie zostało ustalone słownie.

Studencie, czy na pewno wiesz wszystko o pracy sezonowej za granicą?

Ubezpieczenie za granicą to podstawa!

Wyjeżdżasz za granicę w celach zarobkowych? Niezależnie od tego, czy będziesz pracować na umowie czy „na czarno” koniecznie zadbaj o swoje zdrowie – nie tylko wtedy, gdy pracujesz na placu budowy, w przemyśle czy ogólnie z niebezpiecznymi narzędziami! Nawet w najspokojniejszej pracy może się bowiem zdarzyć wypadek wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej czy nawet wizyty w szpitalu – późniejszy rachunek za takie usługi może z kolei pochłonąć niemalże wszystko, co udało Ci się zaoszczędzić.

Pamiętaj, że ani karta EKUZ ani tradycyjne ubezpieczenie turystyczne nie pokryją kosztów Twojego leczenia, jeśli pracujesz za granicą. Jaką polisę wybrać, by nie przepłacić, a zyskać dobry zakres ochrony? Garść praktycznych wskazówek znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/jakie-ubezpieczenie-wybrac-jadac-do-pracy-za-granice/. Sprawdź i zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj