Strona główna Firma Własny biznes? Szczerze i odpychająco

Własny biznes? Szczerze i odpychająco

Zastanawiasz się czasem, czy warto prowadzić własny biznes? Marzy Ci się BMW przed domem, wakacje w ciepłych krajach, drogi zegarek na ręku i wydaje Ci się, że znasz już odpowiedź na pytanie, jak to uzyskać – otóż założysz własną działalność gospodarczą i będziesz odcinać kupony.

Tylko, że rzeczywistość to nie senne marzenie. Zderzysz się ze ścianą o nazwie opłacalność. Nie warto prowadzić firmy, jeśli nie jest opłacalna. Musi ona generować zyski i to najlepiej wysokie. Wszystko do tego się sprowadza.

Na początku wszyscy bez wyjątku będą Ci odradzali „iść na swoje”. Bo bez sensu, niewygodnie, nie opłaca się, a czy Ty w ogóle to umiesz itp. Musisz sobie z tym poradzić i przezwyciężyć te trudności, które wcale nie są małe.

Zastanów się, czy nie ma osób, które mogłyby Ci pomóc. Być może jest ktoś, kto tak jak Ty, myśli o własnej firmie, a ma inne kompetencje (tzn. takie, które Ci się przydadzą).

Potem zostaje koncepcja. Dobrze ją dopracuj, gdyż w przeciwnym razie stracisz swoje pieniądze i czas. Jest wiele książek, a nawet stron, które w tym pomagają (np. jesteś właśnie na takiej jednej). Zobacz co i jak masz przygotować, żeby wycenić szanse swojego pomysłu. Rozpocznij powoli. Od jednej kartki papieru, na które spiszesz co chcesz robić, dla kogo, na czym zarobisz. Potem rozwiń swoje myśli.

Jeśli chcesz zatrudnić pracowników, firma musi zarobić i na nich. Weź to pod uwagę. Bądź skrupulatny (skrupulatna). Jeśli potrzebny jest dojazd, potrzebny jest i środek transportu, i paliwo, i OC, i mechanik raz na jakiś czas. Wszystko to koszty, których od razu nie widzisz, ale w tę stronę pobiegną Twoje pieniądze, a Ty tylko im pomachasz na pożegnanie.

Następnie trzeba zarejestrować swoją działalność. Możesz to zrobić w sposób tradycyjny albo skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości, który Ci pomoże. Co jest bardziej opłacalne, musisz porównać. Wybór zależy mocno od charakteru działalności.

Potem produkt lub usługa. Są takie, które świadczysz od razu, ale i takie, które wymagają długich przygotowań. Na jedno trzeba wydać więcej, na coś innego mniej. Do tego potrzebny jest specjalista, a do czegoś innego człowiek z ulicy, którego poduczysz przez chwilę.

Czy Twoja firma doczeka do momentu pobierania zysków? Na ile Twoje przywidywania z pracy koncepcyjnej rozminęły się z rzeczywistością? Z czego zapłacisz za towar? Skąd wziąć tańszy odpowiednik? Czy kontrahent nie oszukał? Czy pracować na etat? Takie pytania będą pojawiać się dość często w Twojej głowie. Powoli się do nich przyzwyczajaj.

Nieważne co masz, co robisz, musisz to wypromować. Chodzi po prostu o poinformowanie potencjalnych klientów o tym, co im możesz zaoferować. Żeby coś kupić, muszą wiedzieć, że jest to na sprzedaż. Gdy masz silną konkurencję, znajdź coś co Cię spośród niej wyróżni. Mała podpowiedź: niższa cena wcale nie jest dobra.

I najważniejsze. Najbardziej potrzebna we własnej firmie jest praca. Każdą rzecz, którą zaplanowałeś (zaplanowałaś) trzeba będzie wdrożyć w życie. Żeby to zrobić, potrzeba pracy i czasu na jej wykonanie. Nieistotne ile było zakładane, będzie tego więcej.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj