Strona główna Edukacja XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki “Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”

XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki “Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim “Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”. Konkurs jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Polega na opisaniu w dowolnej formie literackiej dzieła sztuki znajdującego się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Tegoroczny temat stanowi obraz Olgi Boznańskiej “Dziewczynka przy oknie” z ok. 1890 roku. Prace konkursowe będące interpretacją dzieła, w formie prozatorskiej bądź poetyckiej, mogą być przygotowane nie tylko w języku polskim, ale również angielskim, niemieckim czy rosyjskim.

Prace można zgłaszać do 15 lutego 2017 roku. Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży szkolnej. Prace oceniane będą w trzech kategoriach: gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i obcojęzycznej.

Forma pracy powinna łączyć w sobie zarówno walory literackie, jak i kompletny opis wszystkich elementów dzieła malarskiego. Kwestię wyboru formy literackiej i metody opisu pozostawiamy autorom. Pracę należy zatytułować.

Pierwszy etap eliminacji i wybór prac zgłoszonych do finału konkursu będzie miał miejsce w szkołach, a dokonają go nauczyciele. Wybrane prace (eseje lub inne formy opisu) przesłane zostaną następnie do Muzeum Górnośląskiego.

Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej Muzeum: www.muzeum.bytom.pl oraz podczas Gali Finałowej konkursu w czerwcu 2016 r. Najlepsze prace zostaną wydrukowane w publikacji pokonkursowej.

Dla wielu osób udział w konkursie “Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” jest istotnym szczeblem kariery. Rangę i wysoki poziom konkursu podkreśla fakt, iż od trzech lat odbywa się on pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, jest polecany przez kuratoria oświaty i szkoły w całej Polsce.

Zobacz
Ogłoszenie o konkursie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj