Strona główna Firma Zakładamy internetowy sklep z antykami – koszty i zyski

Zakładamy internetowy sklep z antykami – koszty i zyski

Dlaczego antykwariat? Każdy z nas chociaż raz w życiu rozważał stworzenie własnego biznesu, dzięki któremu zyskałby niezależność finansową oraz satysfakcję z sukcesu. Nie jest to jednak tak proste, jakbyśmy chcieli, a własny biznes wiąże się z dużą odpowiedzialnością i dobrą organizacją, a także poświęceniem swojego czasu oraz pieniędzy, bez pewności, czy interes okaże się rentowny. Takie ryzyko jest obecne w każdej podejmowanej działalności, jednakże dobrze przemyślana i przygotowana, ma większe szanse na powodzenie. Przykładową działalnością w Internecie, której nowoczesna forma stała się ostatnimi czasy bardzo popularna, to sklep z antykami online. Osoba, która podejmuje się stworzenia takiej działalności, przede wszystkim powinna mieć w zanadrzu dobry biznesplan, który pozwoli jej na poznanie wszelkich mocnych i słabych stron biznesu oraz zapobiegnie niechcianym kłopotom w późniejszym prowadzeniu działalności.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do zarejestrowania działalności gospodarczej, bez względu na to, czy będzie ona funkcjonowała w Internecie, czy też jako klasyczny sklep fizyczny, jest wypełnienie formularza CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Można to uczynić zarówno przez Internet, jak i osobiście, w najbliższym Urzędzie Miasta. W przypadku sklepu online, najpierw należy zarejestrować fizycznie działalność gospodarczą, dopiero można przejść do następnych czynności prawnych. Otworzenie sklepu internetowego wiąże się również z zadbaniem o własną prywatność oraz o ochronę danych osobowych, które mogą być wykorzystane przez oszustów, jeżeli się ich odpowiednio nie zabezpieczy. Do tego służy przedsiębiorcom GIODO. Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sklep internetowy musi zgłosić zbiór przetwarzanych danych osobowych do GIODO.Co prawda, art 43, ust. 1,  punkt 8 zwalnia z obowiązku rejestracji zbiorów do GIODO, ale tylko wtedy gdy dane są wykorzystywane do „wystawiania faktury, rachunku lub prowadzenia sprawozdawczości finansowej”. Jednak, zgodnie ze stanowiskiem GIODO, wysyłka towaru wykracza poza zakres ujęty w wymienionym artykule. Obowiązek zgłoszenia zbiorów do GIODO należy wypełnić przed rozpoczęciem działalności sklepu. Innym rozwiązaniem jest powołanie ABI i zgłoszenie go do GIODO. Należy  pamiętać, że powołanie ABI pociąga za sobą konieczność pisania sprawozdań dla GIODO – mówi Łukasz Cieniak, dyrektor RBDO – https://rbdo.com.pl/
Ponadto, niezbędnym elementem przy takim przedsięwzięciu jest znajomość prawa handlu elektronicznego, która pozwoli na prowadzenie sklepu legalnie. Zanim w pełni rozwiniemy sklep, należy nawiązać kontakty z przewoźnikami i wybrać odpowiedni rodzaj przesyłek, po to by w przyszłości mieć pewność, iż sprzedawane przez nas antyki będą dostarczone do klienta w nienaruszonym stanie.

Prawno-podatkowe aspekty

W przypadku, gdy sklep z antykami prowadzony jest przez osobę fizyczną, a nie spółkę, może ona skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to możliwość przyjęcia innej niż zwykłe formy opodatkowania przez osoby fizyczne. Jest to o wiele wygodniejsza i korzystniejsza forma opodatkowania dla sklepu internetowego. Najbardziej powszechny podatek CIT, czyli podatek od osób prawnych, jest o wiele częściej spotykany w rozliczeniach antykwariatu. Bardzo ważne jest również to, iż w przypadku nie przekroczenia kwoty 150 000 zł dochodu ze sprzedaży w roku podatkowym, osoba prawna, w tym przypadku antykwariat internetowy, jest zwolniony z podatku. Kasa fiskalna jest nieodzownym elementem prowadzenia antykwariatu, gdyż należy dokumentować wszelkie transakcje, by móc potem okazać faktury czy rachunki w razie kontroli. Opodatkowaniu VAT podlega sprzedaż komisowa, która polega na wzajemnym zobowiązaniu w sprzedaży kupującego oraz sprzedającego, która z kolei dotyczy również sprzedaży w sklepie internetowym.

Antykwariat – szansa na sukces?

Na rynku można rozróżnić dwa rodzaje sklepów z antykami – antykwariat, oraz antykwariat naukowy. Różnią się one przede wszystkim oferowanym asortymentem. Antykwariat zajmuje się sprzedażą starych przedmiotów, które mają wartość historyczną, estetyczną, lub materialną jak na przykład porcelana, meble, stare srebro, natomiast antykwariat naukowy jest głównie nakierowany na sprzedaż książek, grafik, druków czy czasopism, o charakterze naukowym – wyjaśnia Mariusz Sondej z internetowej galerii Antyczek. By założyć swój antykwariat, bez względu na charakter jego sprzedaży, warto zrobić tzw. badanie rynku, które pozwoli nam na zorientowanie się co do potencjalnej konkurencji oraz da pewność, że biznes będzie opłacalny i dobrze funkcjonujący. Sklep internetowy ma to do siebie, iż wystarczy go dobrze zareklamować i zająć się pozycjonowaniem strony, a interes zacznie przyciągać klientów. Postarajmy się o to by nasz sklep różnił się nieco od konkurencji, być może zapewniał dodatkowe, ciekawe usługi lub wyróżniał się jakąś cechą. By interes stał się opłacalny i rentowny, należy oczywiście postarać się o przedmioty, które będą pożądane na rynku, i które przykują uwagę najbardziej wyrafinowanych kupców. Jak zatem je zdobyć? Warto ogłosić w większych środkach przekazu swojego regionu, iż jesteśmy zainteresowani skupem starych przedmiotów, które mają charakter historyczny, oraz materialny – choćby monety, pocztówki, meble, sprzęty, książki itp. Na pewno mnóstwo ludzi odpowie na takie ogłoszenie, ponieważ jak wszyscy wiedzą, każdy posiada jakieś zakurzone skarby na swoim strychu, które mogą okazać się wartościowe. Podczas takiego skupu można oczywiście natknąć się na mnóstwo podróbek, fałszywek, falsyfikatów, które na pierwszy rzut oka nie zdradzają swojej prawdziwej postaci. Dlatego istotne jest, by w swoim zespole mieć człowieka, który będzie posiadał fachową wiedzę w dziedzinie historii oraz ogólne rozeznanie w działalności antykwariatów. Dzięki temu unikniemy nieudanych zakupów do swojego sklepu.

Koszta

 • Jeżeli mamy już asortyment oraz załatwione sprawy urzędowe, można zacząć starać się o domenę internetową. Jest to najprościej mówiąc element adresu internetowego który kieruje użytkowników na daną stronę.
  Zakup domeny to wydatek oscylujący od 0 ZŁ (rejestrując nową domenę w promocji) do około 10, 000 zł, w zależności od wyboru frazy oraz wymagań co do nazwy z rynku wtórnego. Przedstawiamy Wam również przykładowe oferty:
  – sklep-antyki.pl kosztuje 999 PLN
  – antycznemeble.pl to wydatek rzędu 2,500 PLN
  – starocie24.pl oferowany jest za kwotę 3,500 PLN
 • Sklep internetowy, a raczej wejście w jego posiadanie wiąże się z sumą od 2, 000 do 10, 000 zł, ta cena również zależy od wielkości sklepu oraz dodatkowych wymagań – informatycznych rozwiązań i ułatwień.
  Na rynku jest mnóstwo firm które zajmują się zakładaniem oraz sprzedażą sklepów wraz z hostingiem, można je również dzierżawić w zamian za opłatę miesięczną w granicach 49 – 250 PLN
 • W przypadku interesu online, potrzeba dobrych zdjęć i opisów sprzedawanych artykułów, dlatego należy zainwestować w dobry sprzęt PC & Foto, którego koszt zaczynać się będzie od 3, 000 zł.
 • Na koniec rzecz najważniejsza – reklama sklepu oraz jego asortymentu. Reklamy zależą od środków jej przekazu oraz innych czynników, jednakże za dobrą i przede wszystkim efektywną reklamę trzeba zapłacić od 500 zł/ mc  w górę.
 • Sam asortyment. czyli zatowarowanie sklepu powinno być wycenione na co najmniej 25, 000 zł. Musimy mieć bowiem co sprzedawać i na czym generować pierwsze przychody.

ZYSK

Zakładamy internetowy sklep z antykami - koszty i zyski

W końcowej fazie tworzenia sklepu, trzeba zbadać potencjalny zysk ze sprzedaży każdego przedmiotu. W antykwariatach jest to zazwyczaj od 17 – 30 % ceny końcowej przy sprzedaży komisowej. Jednakże sprzedaż własnego towaru wyklucza jakiekolwiek reguły – oznacza to, że zakup „perełki” do dalszej odsprzedaży może wygenerować naprawdę wysokie zyski. Przykładowo obraz będący strychowym znaleziskiem, kupiony za grosze może przynieść nam nawet kilkanaście tysięcy gotówki „na czysto”, chociaż takie sytuacje, jak pokazuje rynek, zdarzają się coraz rzadziej.

Pamiętajmy jednak by nie zaprzestać jedynie na doborze atrakcyjnego asortymentu, on sam nie wystarczy w walce o klienta, a jak wiadomo konkurencja nie śpi…
Ważne jest by działania marketingowe cechowała ciągłość i konsekwencja. Postarajmy się o pozytywne opinie, aby pierwsze wzmianki klientów o sklepie wykazywały zadowolenie, ponieważ pociągną one za sobą kolejnych miłośników staroci. 

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj