Strona główna Marketing Zwracanie uwagi konsumentów oraz badania satysfakcji klienta

Zwracanie uwagi konsumentów oraz badania satysfakcji klienta

Na konkurencyjnym rynku trzeba wykorzystać każdy społecznie akceptowalny sposób, aby zwrócić uwagę ludzi na określony produkt oraz jego właściwości. Można to osiągnąć dzięki wyglądowi zewnętrznemu opakowania lub samego produktu, skuteczną kampanią reklamową, czy za pomocą samej nazwy marki.

Producenci z różnych stron świata przyjmują różne strategie, jeśli chodzi o brzmienie i długość nazw marek. Zwykle sugeruje się, aby marki brzmiały amerykańsko, włosko lub francusko. Dotyczy to zazwyczaj branży mody, kosmetyków, elektronicznej. Marki nie powinny się kojarzyć zbyt kontrowersyjne, obscenicznie, chociaż czasem nie można tego uniknąć ze względu na różnice językowo-kulturowe w różnych krajach (na przykład marka Osram). Często nazwy marek lub produktów pochodzi od właścicieli firm lub patentów, albo producentów.

Bardzo ważne dla rozpoznawalności produktu jest też opakowanie. Ma ono różne funkcje: informacyjną, ochronną, ekologiczną, promocyjną, reklamową itd. Musi przyciągać kształtem, szatą graficzną, materiałem z jakiego jest wykonane. Może też nawiązywać do kampanii reklamowych, na przykład haseł reklamowych, celebrytów, fikcyjnych postaci z seriali, filmów, kreskówek i tak dalej. Czasem przyciąga strategią ekologiczną, kontrowersyjnością przekazu lub humorystycznym, bądź ironicznym podejściem.

Każde z wymienionych powyżej czynników oraz wiele innych wymaga gruntownych badań, zwłaszcza badań satysfakcji klienta, które wykonywane są przed i po fakcie wypuszczenia danych produktów na rynek. Organizowane są między innymi grupy fokusowe, gdzie zaproszeni konsumenci, pod przewodnictwem moderatora umiejętnie kierującego przebiegiem badania, wyrażają swój stosunek i opinie o określonych czynnikach i właściwościach przedmiotu analizy. Prowadzi się również badania ankietowe, gdzie kwestionariusze wypełniane są telefonicznie, przez Internet, osobiście w formie rozmowy z ankieterem lub ręcznie pisząc na karcie kwestionariusza.

To dwie z najchętniej stosowanych metod badania satysfakcji klienta. Jednak ze względu na niższe koszty, poziom trudności i czasochłonność przeprowadzenia badań, najczęściej stosuje się metodę ankietową. Warto jednak nadmienić, że w grupie fokusowej można uzyskać bardziej rzetelne, pewniejsze informacje oraz istnieje możliwość bieżącej kontroli przepływu informacji oraz rozwiązywania kwestii niejasności i pytań konsumenta w kwestiach dla niego niejasnych. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad kwestią doboru metody badawczej, biorąc pod uwagę rodzaj badanego zagadnienia, dostępne środki na przeprowadzenie badań, stopień ich złożoności oraz czasochłonność.

/AZ/

Komentarze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj