Strona główna Firma Znajomość “codziennego angielskiego” a angielski dla firm

Znajomość “codziennego angielskiego” a angielski dla firm

Nawet dobra znajomość angielskiego może się okazać niewystarczająca podczas poszukiwania pracy lub gdy znajomość języka jest wymagana do wykonywania obowiązków służbowych. Większość osób uczy się języka angielskiego, którym posługują się ludzie na co dzień, natomiast angielski dla firm wymaga znajomości specjalistycznego słownictwa. Mowa tu ogólnie o pojęciach i zwrotach spotykanych w sytuacjach biznesowych, a także o języku typowym dla niektórych zawodów – na przykład wyrażenia związane z finansami lub marketingiem. W związku z tym, że skoro nawet osoby znające angielski mogą mieć pewne braki pojawiła się konieczność stworzenia wyspecjalizowanych kursów językowych, które wypełniłyby lukę na rynku nauczania języków. Takie kursy zwykle są oferowane w ramach szkoleń firmowych, ale także dla indywidualnych osób.

Czym wyróżnia się kurs biznesowy?

Kursy biznesowe to przede wszystkim słownictwo potrzebne do wykonywania podstawowych czynności biurowych – na przykład używane podczas pisania raportów czy prowadzenia rozmów telefonicznych. W dalszej kolejności dochodzą do tego również  wyrażenia związane z daną branżą w której specjalizuje się firma lub dany wydział firmy (obsługa klienta, import i eksport, HR etc.). Do słownictwa biznesowego można dodać też zwroty, którymi posługują się biznesmeni (oraz kobiety interesu!) a które pozornie nie mają nic wspólnego z biznesem (tutaj mowa o idiomach, czyli wyrażeniach mówiąc o czymś innym niż ich faktyczne znaczenie). Tym co jeszcze wyróżnia kurs biznesowy jest to, że angielski dla firm uczy języka na podstawie sytuacji biznesowych takich jak spotkania biznesowe, prezentacje biznesowe czy nawet zatrudnianie pracowników. Dzięki temu kursanci nie tylko poznają odpowiednie słownictwo ale również uczą się go wykorzystywać w adekwatnych sytuacjach. Kursy biznesowe mogą mieć wiele nazw, na przykład platforma elearningowa ELLA proponuje firmom kurs Business English.

Co jest ważne przy wyborze kursu angielskiego dla firm?

Skoro specjalistyczne słownictwo jest tym, czym wyróżnia się angielski dla firm to przy szukaniu takiego kursu językowego ważne jest aby sprawdzić czy w ofercie zajęć jest wymagany przez firmę zasób słów (lub jeśli aktualnie w ofercie nie ma takiej tematyki to czy szkoła językowa jest gotowa stworzyć takie zajęcia dla firmy). Jeśli kurs biznesowy nie ma w swoim sylabusie pojęć związanych z dziedziną, która interesuje organizację to wysyłanie pracowników na takie szkolenie może się mijać z celem. Oczywiście nawet bez specjalistycznego słownictwa, kurs językowy przynosi korzyści i podnosi kwalifikacje językowe, gdyż zwykle kursy biznesowe wymagają i uczą zagadnień na wysokim poziomie znajomości angielskiego (na przykład skomplikowanych konstrukcji gramatycznych). Jednak skoro firma inwestuje w szkolenia pracowników to może wymagać od szkolenia, aby zawierało w swojej ofercie zarówno zawodowe słownictwo, jak i ogólnie pomogło podnieść pracownikom umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj