Strona główna Edukacja Prezentacja: Jak przygotować prezentację?

Prezentacja: Jak przygotować prezentację?

Zobacz jak przygotować prezentację, jaki układ slajdów zastosować, zapoznaj się z przykładami slajdów w prezentacji.

Wskazówki · Układ · Przykład: slajd początkowy · Przykład: slajd wprowadzający · Przykład: wybrane slajdy na rozwinięcie · Przykład: podsumowanie i wnioski · Przykład: slajd końcowy

Prezentacja


Prezentacja polega na publicznym wystąpieniu, w trakcie którego osoba występująca posługuje się materiałami wizualnymi (takimi jak np. fragmenty tekstu, zdjęcia, wykresy, filmy) wyświetlanymi na ekranie. Mają one za zadanie ilustrować wypowiadane przez nią słowa, są uzupełnieniem wystąpienia.

Wskazówki

 • Na slajdach nie powinien znajdować się cały tekst prezentacji, a tylko jej najważniejsze elementy. Można ograniczać się do haseł, stosować wypunktowanie.

 • Dobrze jest stosować tabele, wykresy, rysunki, które wzbogacają i uatrakcyjniają prezentację, ale w taki sposób, aby nie przysłoniły one sensu prezentacji. Nie mogą być za bardzo skomplikowane.

 • Nie należy czytać tekstu ze slajdów. Ma on być wygłoszony.

 • Kolor tła nie może przeszkadzać w odczytaniu tekstu przez widownię, tzn. złym pomysłem jest umieszczanie czarnego tekstu na granatowym tle, dobrym natomiast czarny tekst na jasnym tle.

 • Tło powinno być jednolite i jednakowe dla wszystkich slajdów. Nie należy stosować jaskrawych kolorów.

 • Nie należy przesadzać z ilością slajdów. Przy zbyt dużej liczbie istnieje prawdopodobieństwo, że nie zdążysz zaprezentować wszystkich. Przy zbyt małej wywołasz niedosyt widowni.

Układ

 1. Slajd początkowy – powinien na nim znajdować się tytuł prezentacji, a także imię i nazwisko prezentera, nazwa instytucji którą reprezentuje.

 2. Wprowadzenie do tematu prezentacji – przedstawienie problemu, sformułowanie definicji itp.

 3. Rozwinięcie tematu prezentacji – bardziej szczegółowe przedstawienie poruszanego problemu.

 4. Podsumowanie, wnioski.

 5. Slajd końcowy – zawiera tytuł, podziękowanie za uwagę, imię i nazwisko prezentującego, nazwę instytucji, którą reprezentuje, dane kontaktowe.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here