Strona główna Firma Jaki model niszczarki wybrać?

Jaki model niszczarki wybrać?

Jeszcze do niedawna niszczarki do dokumentów nie cieszyły się zbyt dużym uznaniem. Kiedy jednak zaostrzono kary za nawet przypadkowe udostępnienie danych, firmy zaczęły ich potrzebować. Jednak dla laika trudno jest zdecydować, który model niszczarki wybrać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Rodzaje niszczarek
Rodzaj niszczarki powinien być dobrany do wymagań twojej firmy. Wiadomo, że dla kilku osób nie ma sensu kupować dużego urządzenia, ale znów do dużej firmy potrzebny jest wydajny sprzęt. Niszczarki dzieli się na kilka podstawowych rodzajów:

– niszczarka biurowa, korytarzowa,
– niszczarka przybiurkowa,
– niszczarka wysokowydajna, przemysłowa.

Każda z nich może mieć różne parametry techniczne (wielkość, czas działania, pojemność kosza itp.). Od tego zależy, jak szybko poradzisz sobie z niszczeniem sterty dokumentów. Niszczarki można podzielić także na te, które tną w paski i te, które tworzą ścinki w formie prostokątów. Te drugie z reguły wyróżniają się większym stopniem tajności niszczarki.

Stopień tajności niszczarki
Niszczarki mają przyznawane oznaczenia, które informują nas o tym, jak bardzo tajne dokumenty można w niej niszczyć. W praktyce przekłada się to na informację o stopniu rozdrobnienia papieru. Wyróżnia się 7 podstawowych kategorii:

  • P1 do standardowych dokumentów
  • P2 do korespondencji wewnętrznej
  • P3 do dokumentów poufnych
  • P4 do dokumentów szczególnie poufnych
  • P5 do treści z tajnymi informacjami
  • P6 do dokumentów ze szczególnie tajnymi informacjami
  • P7 do dokumentów ściśle tajnych

W większości przypadków dobrze sprawdzają się niszczarki oznaczone jako P3 i P4, czyli te, które dają ścinki o powierzchni odpowiednio mniejszej niż 320 mm2 lub 160 mm2. To wystarczy, żeby uniemożliwić odczytanie danych na przykład z umów z pracownikami, kwestionariuszy czy faktur, więc prawdopodobnie będą wystarczające do potrzeb większości firm.

Parametry, na które należy zwrócić uwagę
Wybierając niszczarkę warto zwrócić uwagę jeszcze na dodatkowe parametry. Jednym z nich jest objętość kosza na ścinki. Im większa, tym większa będzie niszczarka, ale w średniej wielkości i dużych firmach nie warto na tym oszczędzać – im większy kosz, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać.

Kolejny parametr to wydajność. Oznacza on liczbę kartek, które można zniszczyć za jednym razem. W naprawdę dużych firmach sprawdzają się produkty, które niszczą nawet do 500 arkuszy. To największe urządzenia, w większości przedsiębiorstw nie potrzeba aż tak dużych niszczarek. W średnich przedsiębiorstwach dobrze sprawdzą się niszczarki działające w trybie automatycznym. Są wygodne, ponieważ możesz umieścić w nich ryzę papieru, która zostanie zniszczona stopniowo w ciągu kilku – kilkunastu minut. W tych małych lub domowych firemkach sprawdzają się produkty, które radzą sobie z 10 stronami na raz.

Zwróć także uwagę na to, czy model niszczarki radzi sobie wyłącznie z papierem, czy także na przykład z dokumentami zszytymi zszywkami lub małymi spinaczami. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ może to znacznie wpłynąć na szybkość i komfort w czasie niszczenia dokumentów.

Jeśli jest ci trudno podjąć decyzję i dobrać niszczarkę do swoich potrzeb, możesz zasięgnąć rady specjalisty. Firma Avarus zajmuje się dzierżawą, leasingiem i sprzedażą niszczarek do przedsiębiorstw różnej wielkości. Przeanalizuje twoje oczekiwania i potrzeby, i dobierze ci taki sprzęt, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Avarus oferuje także serwis urządzeń, zatem nie musisz się niczym przejmować.

Avarus
Biuro handlowe i serwis:
05-270 Marki, ul. Okólna 43A/43B, lok 3b
e-mail: avarus@avarus.pl
tel. 22 356 90 60


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here