Strona główna Firma 200 mln zł dla naukowców i przedsiębiorców na nowatorskie rozwiązania

200 mln zł dla naukowców i przedsiębiorców na nowatorskie rozwiązania

200 mln zł na opracowanie nowatorskich w skali światowej rozwiązań przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w nowym konkursie, finansowanym z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Konkurs skierowany jest do konsorcjów złożonych z jednostek naukowych i przedsiębiorców.

Konkurs ma wspierać najlepsze projekty w sektora B+R, obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub eksperymentalne prace rozwojowe, prowadzące do powstania polskich, unikalnych w skali globalnej rozwiązań.

“Nauka musi się rozwijać, a nasza gospodarka może czerpać z tego wymierne korzyści. Ogromny potencjał polskiej nauki może zostać z korzyścią dla nas wszystkich wykorzystany dzięki efektywnej współpracy najlepszych zespołów badawczych z przedsiębiorcami nieobawiającymi się podejmować ryzyka i gotowymi realizować nowatorskie projekty. Ogłoszony przez NCBR konkurs stwarza im możliwość podjęcia tych wyzwań” – oceniła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Zgłaszane w konkursie projekty, poza innowacyjnością w skali światowej, będą musiały wpisywać się w tzw. „Krajową inteligentną specjalizację”. Premiowane będą przy tym przedsięwzięcia o charakterze ponadregionalnym, a jednym z kryteriów oceny będzie również opłacalność wdrożenia.

O dofinansowanie w wysokości do 10 mln zł będą mogły ubiegać się konsorcja złożone z co najmniej jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorcy. Konsorcjum może liczyć maksymalnie pięć podmiotów, przy czym co najmniej połowę jego składu muszą stanowić przedsiębiorcy.

“Wysoko stawiamy poprzeczkę i oczekujemy ambitnych projektów, które mogą doprowadzić do przełomu technologicznego w danej dziedzinie. Dążymy do zwiększenia zaangażowania przedsiębiorców w działalność B+R nie tylko z punktu widzenia środków przeznaczanych na ten cel, ale przede wszystkim lepszej jakości realizowanych projektów. Współpraca z najlepszymi jednostkami naukowymi da im szansę na wdrożenie innowacji w skali globalnej” – mówi zastępca dyrektora NCBR Leszek Grabarczyk.

Nabór wniosków w konkursie będzie trwał od 21 października do 19 listopada 2015 r. Decyzję o dofinansowaniu konsorcja otrzymają w ok. 90 dni od zakończenia naboru wniosków.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj