Strona główna Firma Biznesplan: zastosowania i przykłady. Zbigniew Pawlak

Biznesplan: zastosowania i przykłady. Zbigniew Pawlak

Zbigniew Pawlak

Biznesplan: zastosowania i przykłady

Książka Biznesplan: zastosowania i przykłady powstała w celu wyjaśnienia jak przygotować profesjonalny biznesplan, a także czym się kierować przy jego ocenie i analizie. Jej autorem jest Zbigniew Pawlak, który opierał się na wiedzy, wyniesionej z własnej wieloletniej praktyki doradczej. Doświadczenie zdobywał jako konsultant i kierownik zespołów doradczych przygotowujących rozmaite biznesplany dla kilkuset przedsiębiorstw, różniących się wielkością i branżą.

Publikacja Biznesplan: zastosowania i przykłady należy do serii książek Warsztaty menedżerskie, których głównym zadaniem jest przedstawiać złożone zagadnienia w prosty sposób, popierając to jednocześnie dobrym przygotowaniem merytorycznym. Poradniki z tej serii zawierają wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem i jego właściwej organizacji.

Książka składa się z pięciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym autor skoncentrował się na teoretycznych i metodologicznych zagadnieniach związanych z biznesplanem. Omówione zostały zasady jego budowy i oceny. W kolejnym rozdziale przedstawiono jak użyć biznesplanu w 8 różnych sytuacjach, tzn. podczas uruchamiania działalności gospodarczej, w zarządzaniu strategicznym, zarządzaniu projektami inwestycyjnymi, procedurze uzyskiwania kredytu, restrukturyzacji przedsiębiorstwa, jego likwidacji, wycenie i konkursie na kontrakt menedżerski.

W rozdziałach 3-5 omówiono kolejno jak skonstruować biznesplan małej firmy, dużego przedsiębiorstwa i przedsięwzięcia inwestycyjnego. Dla każdego z nich przedstawiony został układ treści, sposób budowy plany finansowego, jak również przykład takiego biznesplanu.

Zbigniew Pawlak wiele miejsca poświęca kwestii przygotowania planu finansowego, wychodząc z założenia, że właśnie ta część sprawia osobie pracującej nad biznesplanem najwięcej trudności. Pozostałe elementy zostały omówione pobieżnie. Dużą pomocą są tutaj jednak konkretne przykłady biznesplanów, na których można się wzorować opracowując własny.

Książka jest napisana zrozumiałym językiem, ale w sposób przypominający publikację akademicką. Nie jest to pozycja, która nadaje się do czytania „rekreacyjnego”. Wymaga koncentracji. Lekturę ułatwiają wypunktowania, wykresy i tabele, które sprawiają, że układ treści jest przejrzysty. Poradnik przeznaczony jest dla studentów, konsultantów, specjalistów z przedsiębiorstw i banków, kadry menedżerskiej wszystkich szczebli.

Osobiście największą siłę poradnika Biznesplan: zastosowania i przykłady widzę w zamieszczonych w nim przykładach. To właśnie one pozytywnie wyróżniają go spośród innych, podobnych publikacji, ponieważ na ich bazie można dość szybko i sprawnie przygotować własny biznesplan oraz zrozumieć jak powinien on wyglądać.

Biznesplan: zastosowania i przykłady. Zbigniew Pawlak

Jak napisać biznesplan?Niezależnie od tego czy zdecydujesz się kupić i przeczytać książkę Biznesplan: zastosowania i przykłady, możesz zapoznać się z artykułem Jak napisać biznesplan?

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj