Strona główna Marketing Co to jest identyfikacja wizualna marki i jak ją tworzyć?

Co to jest identyfikacja wizualna marki i jak ją tworzyć?

Podstawą do zwiększenia prawdopodobieństwa potencjalnej sprzedaży jest zaistnienie w świadomości klientów. Wizerunek firmy w oczach konsumentów wpływa bezpośrednio na jej finansowe zyski. W związku z tym zbudowanie marki wysyłającej spójne i jasne sygnały, wliczając w to oczywiście te wizualne, do odbiorców jest niezwykle istotne. Jak więc przyciągnąć do marki klientów? Stworzyć dopasowaną identyfikację wizualną.

Definicja

Mówiąc krótko, jest to podstawowe narzędzie mające na celu wykreowanie niepowtarzalnego wizerunku marki danej firmy. Pełny system identyfikacji wizualnej obejmuje wszystko, dzięki czemu można rozpoznać, że to właśnie ta firma — wszelkie symbole i zachowania budujące relacje z otoczeniem i wyróżniające ją na tle innych. Tak więc musi on być charakterystyczny i rzucający się w oczy, ale nie może kojarzyć się negatywnie. Decyzje projektowe w tym zakresie powinny wynikać ze strategicznego podłoża marki, a nie personalnych preferencji.

Funkcje

Funkcji spełnianych przez identyfikację wizualną jest wiele, jednak trzema głównymi są niezaprzeczalnie:

 • tworzenie zaangażowania — symbole, język, znaki, kolorystyka i pozostałe skojarzenia pomagają odbiorcom identyfikować się z marką (dotyczy zarówno konsumentów, jak i pracowników);

 • uspokojenie — upewnia co do jakości oferowanych usług, stanowiąc wizualny symbol reputacji firmy;

 • nawigacja i wyróżnienie — ułatwia podjęcie decyzji w morzu możliwości.

Wynika z tego, że wpływa ona bezpośrednio na renomę przedsiębiorstwa, a więc pozytywną opinię o usługach i wyrobach firmy, jej wiarygodność, rzetelność i uczciwość, utrzymującą się przez długi czas i oddziałującą pozytywnie na wszelkie jej poczynania w przyszłości. W związku z tym spójna i dobrze stworzona identyfikacja wizualna jest kluczowa w długoterminowym zachowaniu renomy.

Elementy identyfikacji wizualnej

Jak wspomniano przy okazji definicji, na identyfikację wizualną ma wpływ wiele składowych. Będą to elementy takie jak:

 • logo
 • nazwa firmy;
 • typografie firmowe;
 • druki firmowe;
 • kolory firmowe;
 • pomniejsze elementy identyfikacji.

Samo ich wymienienie niewiele powie, dlatego przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Logo

Znak graficzny służący bezbłędnej identyfikacji danej marki. Jako logo może służyć grafika, symbol lub nawet nazwa firmy w indywidualnym stylu. Musi pozwolić klientom skojarzyć je z nazwą firmy, tak więc ma być ono nie tylko charakterystyczne, ale też ściśle z nią związane. Oba te elementy powinny się dobrze kojarzyć — pozytywne doświadczenia świetnie utrwalają markę. Przy tworzeniu loga trzeba pamiętać, aby zachować prostotę i czytelność — potencjalny konsument musi być w stanie je zrozumieć.

Nazwa

Podobnie jak logo powinna być łatwa w odbiorze i wyróżniać firmę spośród konkurencji, a także nawiązywać do działalności przez nią prowadzoną — nawet jeśli będzie to dość abstrakcyjne nawiązanie. Przy jej tworzeniu warto opierać się o przeprowadzone wcześniej wnikliwe analizy samej firmy oraz jej otoczenia. Choć czasem ma się do czynienia z tzw. rebrandingiem, zasadniczo lepiej jest nie zmieniać nazwy już w trakcie trwania działalności przedsiębiorstwa.

Typografie firmowe

Krój lub kroje pisma używane w materiałach wychodzących z firmy. Odpowiedni dobór czcionek ma wpływ na odbiór firmy np. może sprawiać wrażenie tradycyjnej lub nowoczesnej. Oczywiście osiągnięcie pożądanego efektu wiąże się z konsekwencją używania — dana typografia musi pojawiać się we wszystkich materiałach (także reklamowych), aby wywoływać jednoznaczne skojarzenia z marką.

Druki firmowe

To m.in. teczki, koperty, papier firmowy, wzory dokumentów, czy wizytówki. Wszystkie one powinny zachować spójność z pozostałymi składowymi systemu identyfikacji wizualnej (SIW), a więc wykorzystywać ustaloną czcionkę, kolorystykę i przestrzegać innych wyznaczonych przez identyfikację zasad. Nie sposób pominąć tutaj także tzw. konstansu przedsiębiorstwa, czyli określonego układu graficznego logo, nazwy i pozostałych niezbędnych danych umieszczanych na wszystkich drukach firmowych.

Kolory firmowe

Nierzadko na równi ważne z nazwą i logo, gdyż wyróżniają markę, określają jej charakter oraz mają wpływ na jej całościowy odbiór. Mogą stanowić jeden z najsilniej oddziałujących elementów postrzegania marki i ożywić identyfikację firmy. Dobór kolorów powinien zależeć od charakteru przedsiębiorstwa — przykładowo te jaskrawe pojawiają się częściej w branży spożywczej niż finansowej.

Pomniejsze elementy identyfikacji

Do tej kategorii zalicza się m.in.: ulotki, tablice informacyjne, opakowania, ubiór pracowników, pieczątki firmowe, identyfikatory pracownicze, obrandowania samochodów, czy wystrój firmy. Wszystkie one powinny być spójne, zachowywać zasady SIW i wspomagać tworzenie właściwego wizerunku przedsiębiorstwa.

Trzeba tutaj także wspomnieć o księdze standardów CI (Corporate Identity), zawierającej zasady stosowania elementów SIW, przez co ułatwia zachowanie jego spójności.

Etapy tworzenia identyfikacji wizualnej firmy

Proces ten nierzadko bywa złożony, jednak można go podzielić na cztery zasadnicze etapy. Będą to kolejno:

 1. Stworzenie dokładnego projektu — to oczywista podstawa każdego przedsięwzięcia. Zasadniczo najlepiej postawić w tej materii na specjalistów, gdyż bez odpowiedniego doświadczenia łatwo o popełnienie błędów (także rażących), przez co można otrzymać efekty odwrotne do zamierzonych.

 2. Wdrożenie zaakceptowanego projektu SIW zgodnie z ustalonym harmonogramem — proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, zależnie od wielkości firmy i szczegółowości planu.

 3. Ciągły nadzór nad wdrażaniem systemu z pomocą księgi CI — etap pozwalający upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z ustalonymi założeniami i nie występują żadne rozbieżności, np. między różnymi filiami.

 4. Produkcja nowych materiałów firmowych — kiedy cały proces przebiegł pomyślnie, pozostaje tylko wytworzenie nowych materiałów promujących przedsiębiorstwo, zgodnych z aktualnymi schematami i przyjętymi zasadami.

Podsumowanie

Kluczem do sukcesu firmy jest wywołanie pozytywnych skojarzeń z marką. Bardzo ważny jest w tym aspekt wizualny. O ten element można zadbać, stosując system identyfikacji wizualnej marki. Jego umiejętne wprowadzenie nie tylko ujednolici wizerunek, ale wpłynie pozytywnie na renomę firmy. Ważne jednak jest zachowanie konsekwencji stosowanych zasad i wzorców identyfikacyjnych, aby nie wysyłać do klienta wprowadzających w błąd komunikatów.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj