Strona główna Firma Czym zajmuje się agencja brandingowa?

Czym zajmuje się agencja brandingowa?

Agencja brandingowa prowadzi szereg działań, które mają na celu wykreowanie i utrwalenie wizerunku nowej usługi, produktu lub marki na rynku – do tego stwierdzenia można uprościć zakres działania takiej firmy. Jednak w rzeczywistości to tylko wierzchołek góry lodowej. Jakimi dokładnie projektami zajmują się specjaliści w agencji brandingowej?

Agencja brandingowa – zakres działań

Agencja brandingowa do podstawowych zadań musi zaliczyć budowanie profesjonalnego wizerunku klienta, jego produktu bądź usługi, z uwzględnieniem takich elementów jak stworzenie nazwy i logotypu oraz odpowiadającej im identyfikacji wizualnej. Wprowadzana marka musi mieć jak najbardziej atrakcyjny wizerunek dla potencjalnych klientów i partnerów biznesowych.

W rzeczywistości działania agencji przypominają profilem projekty realizowane przez agencje reklamowe i interaktywne, działające w modelu 360o (prowadzenie zintegrowanej, kompleksowej kampanii offline i online z wykorzystaniem różnych narzędzi i kanałów komunikacji). W ramach kreacji powstaje nie tylko nowy wizerunek, ale także kompletna kampania reklamowa, w której działania uzależnione są od profilu firmy i jej produktu. Sukces działań brandingowych zazwyczaj przekłada się kontynuację współpracy na zasadach analogicznych co do standardowych agencji reklamowych.

Agencja brandingowa – główne zadania

Trzonem obowiązków jakie wykonuje agencja brandingowa są: strategia, naming i branding. W strategii, podobnie jak przy tworzeniu business planu, opracowywana jest analiza konkurencji oraz powstają wytyczne pozycjonowania marki na rynkach, na których działa firma. Ramowa analiza otoczenia konkurencyjnego pozwala na określenie mocnych i słabych stron marki, a także cech wizerunku, które powinny być promowane, a których należy unikać.

Naming to nic innego jak tworzenie nazw dla produktów, usług i firm. Odpowiednie słowo wyróżniające się w gąszczu marek, może okazać się pierwszym krokiem do odniesienia sukcesu. Błędnie dobrana, trudna do zapamiętania i źle kojarząca się nazwa, to potencjalny cios wymierzony we własną działalność.

Branding to trzeci element w kompleksowym budowaniu wizerunku marki, który tworzy się od podstaw. W oparciu o działania agencji klient otrzymuje pełen zestaw materiałów marketingowych. W wersji podstawowej w ich skład wchodzi nazwa, logo oraz identyfikacja wizualna. Na życzenie klienta mogą również zostać przygotowane:

  • strategia,
  • kreacje reklamowe,
  • projekt strony www,
  • harmonogram działań w mediach społecznościowych,
  • opakowania produktów i inne formy budowania wizerunku.

Rebranding – przywracanie marki do życia

Część firm rozpoczynała działalność w zupełnie innych warunkach gospodarczych i rynkowych lub podejmowała błędne decyzje na początku budowania marki. Na szczęście wizerunek można odświeżyć, przywrócić do życia i nadać mu nową wartość. Te elementy, to główne cele działań rebrandingowych.

Agencja brandingowa zajmująca się unowocześnianiem i przebudową obecności marki na rynku, podejmuje działania przede wszystkim w momencie, kiedy firma zmienia profil swojej działalności lub próbuje podnieść jej wartość po latach stagnacji czy wprowadzeniu innowacji w strukturę firmy. Pracę nad projektem rozpoczyna się analizą obecnej kondycji marki i jej wizerunku. Na jej podstawie ustala się jej mocne i najsłabsze elementy, które są punktem odniesienia do pracy nad poprawą i wdrożeniem zmian w marce.

Działania agencji brandingowej mogą skupiać się na bardzo konkretnym, specjalistycznym elemencie, jak i realizować kompleksowe działania w celu poprawy wizerunku marki. Każdy etap i zakres prac jest ściśle ustalany z klientem, a wzrost rozpoznawalności marki to wspólny sukces firmy i agencji.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj