Strona główna Inne List pocieszający: Jak napisać list pocieszający?

List pocieszający: Jak napisać list pocieszający?

Sprawdź jak napisać list pocieszający, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się z przykładem listu pocieszającego.

List pocieszający

Życie to nie tylko sukcesy, lecz również porażki. Czasami, kiedy coś się komuś nie udało, chcesz go w jakiś sposób pocieszyć. Współczucie okazuje się drugiej osobie z różnych powodów: ktoś nie zdał egzaminu, nie dostał się na uczelnię, nie udało mu się pomyślnie załatwić jakiejś sprawy, stracił pracę, uległ wypadkowi, został okradziony, spotkało go niepowodzenie osobiste. Wyrazy pocieszenia mogą przybrać formę pisemną, tzn. listu.

Listy pocieszające wysyła się zwykle do osób, które się zna. Jednak mogą też mieć charakter formalny, np. pracodawca informuje aplikanta, że nie został przyjęty na stanowisko pracy, szpital informuje pacjenta o przesunięciu terminu operacji itp.

Listu pocieszającego nie należy mylić z listem z kondolencjami, który został omówiony w osobnym artykule.

Wskazówki

 • Zachowaj serdeczny, ciepły ton listu;
 • Staraj się nie opisywać szczegółowo, dlaczego adresatowi współczujesz (tzn. nie rozkładaj jego porażki na czynniki pierwsze);
 • W listach prywatnych odwołuj się do emocji;
 • List urzędowy zawierający formułkę mającą kogoś pocieszyć, nie powinien stwarzać fałszywych nadziei, gdy odpowiedź jest definitywnie odmowna. Odrobina współczucia jednak nie zawadzi;
 • Przedstaw pozytywne perspektywy lub ewentualnie propozycję rozwiązania problemu, jakąś alternatywę;
 • Unikaj wzniosłych, patetycznych sformułowań, które brzmią sztucznie;
 • Dobrze przemyśl treść listu, pamiętając o jego głównym celu, którym jest pocieszenie drugiej osoby. Nie pisz listu, jeśli tylko miałby on pogłębić jej ból.

Układ

 1. Miejscowość, data;
 2. Zwrot grzecznościowy (np. „Drogi Karolu”, „Kochana Mamo”);
 3. Nawiązanie do sytuacji, z powodu której adresatowi współczujesz i wskazanie w jaki sposób się o niej dowiedziałeś (dowiedziałaś);
 4. Zrozumienie problemu, odwołując się do własnych doświadczeń i emocji;
 5. Wskazanie pozytywnych stron, alternatywnych rozwiązań;
 6. Słowa pocieszenia, wsparcia i solidarności, wyrażenie chęci pomocy;
 7. Zwrot grzecznościowy (np. „Pozdrawiam”, „Całuję”) i podpis.

W listach urzędowych należy zamieścić dane nadawcy (lewy górny róg) i dane adresata (prawy górny róg, poniżej danych nadawcy).

Przykład

List pocieszający – przykład
Gdańsk, 2.09.2014 r.

Drogi Piotrze!

Twoja wiadomość bardzo mnie zasmuciła i jest mi przykro, że nie udało Ci się ukończyć studiów. Jednak nie spadnie z konia tylko ten, kto nigdy na nim nie siedział. Wiem, że to dla Ciebie trudne, ale już samą chęcią zdobycia tego tytułu zaimponowałeś mi niesamowicie. Jesteś osobą, która stawia przed sobą ambitne cele, w których ryzyko niepowodzenia jest wysokie. Wolę, że jesteś taki, niż gdybyś miał poprzestać na czymś miernym, co nigdy nie pozwoli urzeczywistnić Twoich marzeń.

Myślę, że nie poddasz się jeszcze, dlatego życzę Ci, abyś szybko się podniósł, otrzepał i być może jeśli będziesz tego chciał, spróbował znowu. Masz moje pełne wsparcie i wyrazy sympatii dla Twoich planów.

Całuję
Anka

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj