Strona główna Edukacja List: Jak napisać list?

List: Jak napisać list?

Sprawdź jak napisać list, czym się różni list prywatny od listu oficjalnego, zapoznaj się ze wzorami i przykładami.

List

List jest pisemną formą wypowiedzi kierowaną do jednej osoby lub do kilku osób. W zależności od adresata (tzn. osoby, do której list jest kierowany) lub sytuacji życiowej nadawcy, list może przybierać różne formy. Może mieć charakter służbowy, urzędowy, prywatny, a nawet bardzo osobisty.

Listy prywatne mogą mieć dowolną formę. Jeśli jednak list ma mieć postać bardziej formalną, należy trzymać się kilku zasad zaprezentowanych poniżej.

Wskazówki:

 1. Należy zastosować standardowy format papieru, czyli A4;

 2. Dane nadawcy (czyli tego, kto napisał list) umieszcza się z lewej strony na początku listu;

  Jak napisać list? Dane nadawcy

 3. Poniżej z prawej strony umieszcza się dane adresata/odbiorcy (czyli tego, do kogo piszemy), takie jak: nazwisko lub nazwa firmy, nazwa ulicy i numer domu, mieszkania, kod pocztowy wraz z nazwą miejscowości;

  Jak napisać list? Dane adresata/odbiorcy

 4. W liście należy określić datę napisania. Umieszcza się ją na wysokości pierwszego wiersza, z prawej strony. Ma ona format, np. 2 maja 2010 r. lub 2.05.2010 r. Przed datą jest nazwa miejscowości (czasami pomijana w listach prywatnych), w której napisano list;

  Jak napisać list? Miejscowość, data

 5. Nagłówek listu zamyka się wykrzyknikiem (np. “Drogi Marku!”, “Kochana Mamo!”) lub przecinkiem (np. “Szanowni Państwo,”, “Szanowna Pani Dyrektor,”). W pierwszym przypadku, pierwsze zdanie po akapicie zaczyna się wielką literą. Natomiast gdy nagłówek kończy się przecinkiem, pierwsze słowo we wstępie listu powinno być napisane małą literą. Wykrzyknik wskazuje na obecność emocji, dlatego w listach oficjalnych używa się przecinka;

 6. List powinien być napisany starannie i czytelnie. W przypadku listów pisanych na komputerze z wykorzystaniem czcionki 10-12 punktów;

 7. Treść listu jest podzielona na akapity, a więc fragmenty tekstu, tworzone poprzez wcięcie akapitowe lub odstęp pomiędzy akapitami. “Akapit to tradycyjnie fragment tekstu pisanego, mieszczący się między kolejnymi wcięciami wierszy. Dzisiaj, zwłaszcza w tekstach użytkowych, np. w korespondencji urzędowej, stosuje się zamiast akapitów wciętych tzw. akapity blokowe, wyodrębnione przez zwiększenie odległości między nimi, a nie przez wcięcie pierwszego wiersza. (…) Podział na akapity jest wskazany w tekstach przekraczających pół strony formatu A4″ (Polszczyzna na co dzień 2006: 51-52);

  Jak napisać list? Akapity wcięte

  Jak napisać list? Akapity blokowe

 8. List kończymy formułą pożegnalną (np. “Z poważaniem”, “Z wyrazami szacunku”, “Pozdrawiam”, “Serdecznie pozdrawiam”, “Łączę pozdrowienia”), która jest wyrównana do prawej strony. Wyjątek stanowią dłuższe formy np. “Z wyrazami serdecznego żalu i szczerego współczucia po stracie”, które można przesunąć w lewo. Po zwrocie pożegnalnym następuje odręczny podpis, wyrównany do prawej;

 9. Na końcu listu, poniżej podpisu, można dopisać postscriptum, a więc dodatkową myśl, która przyszła nadawcy do głowy po napisaniu listu lub jakieś dodatkowe informacje. Stosuje się zapis “PS.” lub “PS:”, po którym następuje zdanie.

Układ listu prywatnego

Pomimo iż nie ma ściśle określonych reguł dotyczących pisania listów prywatnych, w kompozycji każdego listu na ogół uwzględnione zostają:

 1. Miejscowość i data;
 2. Nagłówek, np. “Kochany Tato”;
 3. Wstęp;
 4. Treść właściwa listu;
 5. Zakończenie;
 6. Zwrot grzecznościowy, np. “Całuję”;
 7. Odręczny podpis.

Układ listu oficjalnego

 • Miejscowość i data;
 • Dane nadawcy;
 • Dane adresata;
 • Nagłówek, np. “Szanowny Panie”;
 • Wstęp;
 • Treść właściwa listu;
 • Zakończenie;
 • Zwrot grzecznościowy, np. “Z poważaniem”;
 • Odręczny podpis.

Wzór listu prywatnego

List prywatny – wzór
[Miejscowość, data]

Drogi Piotrze!

…………………………[Treść listu]…………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………

Całuję
……………

PS. ……………

Wzór listu oficjalnego

List oficjalny – wzór
[Miejscowość, data]

[Dane nadawcy]
……………
……………
……………

[Dane adresata]
……………
……………
……………

Szanowny Panie,

…………………………[Treść listu]…………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………

Z poważaniem
……………

Przykład

List z podziękowaniem dla lekarza – przykład
Przykładowo, 2 lutego 2009 r.

Tomasz Jackowski
ul. Nowa 5
00-389 Przykładowo

Sz. Pan Dr
Jan Nowak
Szpital Miejski, Oddział 2
ul. Nowowiejska 5
00-389 Przykładowo

Szanowny Panie Doktorze,

moja żona już od kilku dni przebywa ponownie w domu. Zdaję sobie sprawę, że było to możliwe jedynie dzięki Pana nadzwyczajnemu zaangażowaniu. Pragnę wspólnie z nią podziękować Panu z całego serca za udzieloną pomoc i wsparcie.

Po wypadku, któremu uległa, zaczynałem tracić nadzieję na to, że zobaczę ponownie uśmiech na twarzy mojej wspaniałej, zawsze radosnej małżonki. Na szczęście trafiliśmy na Pana i to dzięki Pana staraniom nasze obawy należą do przeszłości, a moja Ania znowu się uśmiecha. Wierzę, że teraz już wszystko się ułoży.

Dziękuję również pielęgniarkom i całemu personelowi szpitala, czyli tym wszystkim osobom, które zachowywały się bardzo profesjonalnie, a jednocześnie z takim ludzkim ciepłem i życzliwością. Sama świadomość, że moja żona jest w tak dobrych rękach, miała dla mnie ogromne znaczenie.

Z wyrazami szacunku
Tomasz Jackowski

Komentarze

26 KOMENTARZE

 1. Dziekuje, mieszkam za granica od dawna, a w kazdym kraju obowiazuja inne reguly, no i kiedy wyjezdzalam z Polski tez inaczej sie pisalo. Bardzo dobra, zwiezla informacja jak sformatowac list zgodnie z wspolczesnymi wymogami w Polsce. Dzieki!

 2. Dzięki, bardzo dobra zwięzła instrukcja.
  W Anglii nadawca pisany jest po prawej z datą
  a adresat wyżej po lewej.

 3. Uważam teks za bardzo pomocny.
  Mimo, iż dokładnie wiem jak pisać listy, to twierdzę, że autor niniejszego opisu tłumacząc podał jasne zasady którymi powinien kierować się ich autor.
  Jasne, klarowne wyjaśnienie.
  Dobre dla tych którzy zaczynają pisać swoje pierwsze listy, a także dla tych którzy chcą przypomnieć sobie ich pisanie.
  Pozdrowienia ✌🏼😊

 4. Ten artykuł jest bardzo przydatny, ponieważ podane są w nim wzory, jak to jest profesjonalnie napisać list oficjalny oraz list prywatny.

  Ja bardzo lubię pisać listy (głównie e-maile, rzadziej zaś piszę listy tradycyjne na kartce papieru), tak więc niniejszy artykuł pozwolił mi pogłębić wiedzę na temat pisania listów!

  W tym artykule nie dość, że jest opis, jak się pisze listy, to jeszcze jest to profesjonalnie zobrazowane!

  Kto wie? Może po przeczytaniu niniejszego artykułu będę mieć ochotę napisać listy do znajomych (każdy list z osobna do każdego znajomego)? Ale nie wiem, do kogo mam napisać listy, skoro prawie nigdy nie rozmawiam ze znajomymi poprzez e-maile, media społecznościowe, albo tradycyjnie.

  Artykuł oceniam na 6-, ponieważ PS-y to się pisze następująco:

  PS
  ………………..

  PPS
  ………………..

  PPPS
  ………………..

  PPPPS
  ………………..

  ITD;

  Pozdrawiam.

 5. Ten list “oficjalny” to jest list formalny ale czesciowo “prywatny”. Do listu oficjalnego w sensie “byznesowym”
  brakuje np. tematu, stanowiska adresata, dla kogo sa kopie, referencji do poprzedniej korespondencji jesli takowa byla itd., ale to juz postep. I rzeczywiscie w roznych krajach sa rozne schematy. Np. w Niemczech istnieje odpowiedni standard do prowadzenia korespondencji.
  Listy zaczynajace sie od “Dzien dobry” i uzywajace poufalej formy zwrotu sa niestety bardzo rozpowszechnione, irytujace i po prostu niegrzeczne. Widac w szkolach nie ma takiej podstawowej informacji jak poprawnie i grzecznie prowadzic korespondencje w roznych okolicznosciach. Ale coz dziwnego skoro nawet poprawnego zachowania wydaje sie niewiele osob pamietac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj