Strona główna Firma Misja firmy: Jak napisać misję firmy?

Misja firmy: Jak napisać misję firmy?

Przeczytaj czym jest misja firmy, jak ją napisać, z jakich elementów się składa, zapoznaj się z przykładami.

Misja firmy

Słowo „misja” nie od razu kojarzy się z biznesem. Wynika to stąd, że termin ten został zapożyczony z wojskowości. Jest to zlecenie do spełnienia przez przedsiębiorstwo: „misja definiuje cel, dla którego przedsiębiorstwo zostało powołane oraz określa rolę, jaką ono spełnia w środowisku, w którym działa. (…) Misja przedsiębiorstwa jest jego ideą przewodnią, na której opiera się strategia, asortyment produkcyjno-usługowy i plan działania” (Nowotny 1993: 17-19). Misja wyraża dalekosiężne zamierzenia i aspiracje firmy w sposób zrozumiały dla jej pracowników (por. Obłój 2000: 38).

Strategia firmy jest budowana w oparciu o cel, sformułowany w misji. Zadaniem misji jest zwracać uwagę kierownictwa firmy, pracowników, klientów i wszystkich innych osób w jednym kierunku, skoncentrować ją na wspólnym celu. Z tego też względu misja jest czymś znanym, szeroko rozpowszechnionym i należy o niej informować.

Misja podlega rewizji i nie wolno dopuścić, aby się zdezaktualizowała. Powinna zostać napisana po wnikliwej analizie otoczenia, która zdaniem Druckera pozwala odpowiedzieć na kilka pytań, tzn. Na jakim polu działamy? Kim są nasi klienci? Jakie wartości oferujemy naszym klientom? Jakie są obecne perspektywy rozwoju naszego pola działania? Jakie pola działania powinniśmy obrać w przyszłości?

Z misji wywodzą się wytyczne polityki przedsiębiorstwa, ale jest ona również ostrzeżeniem dla konkurencji, w jakiej dziedzinie firma będzie bronić swojej pozycji. Dobrze przemyślana, pozwala odróżnić się od konkurentów.

Powinna ona

 • odnosić się do wartości jakie firma ma do zaoferowania swoim klientom;
 • zdefiniować zakres działania (np. pod względem terytorium lub branży);
 • ustalać metody postępowania;
 • ustalać kierunek przedsiębiorstwa na najbliżej 10-20 lat;
 • brać pod uwagę historię, posiadane kompetencje, środki, którymi dysponuje przedsiębiorstwo, kim są jego klienci, w jakiej mierze jest ono swoim własnym dostawcą;
 • wskazywać wszystkim pracownikom firmy w jakim kierunku są skoncentrowane ich wysiłki;
 • wyróżniać firmę na tle konkurentów;
 • być wiarygodna (tzn. jest możliwa do osiągnięcia i spójna z działaniami firmy);
 • zawierać w sobie wyzwanie, element motywujący pracowników;
 • zostać sformułowaną z punktu widzenia podejścia marketingowego tzn. od strony rynku, uwzględniając to kim są klienci, co firma robi i na jakim rynku;
 • wybiegać w przyszłość.

Elementy

Misja firmy może zostać sformułowana na wiele sposobów, jednak analiza występujących przykładów, pozwala wyróżnić pewne punkty wspólne:

 • nawiązanie do firmy, której misja dotyczy (np. „Nasza firma…”, „Firma X…”);
 • określenie co firma chce zaoferować/osiągnąć, dla kogo i w jakiej branży;
 • wskazanie w jaki sposób to osiągnie.

Przykłady

Misja firmy Kronopol

Misją firmy Kronopol jest bycie światowym liderem rynku materiałów drewnopochodnych.

Tę pozycję osiągamy, dostarczając naszym dystrybutorom i klientom innowacyjne, ekologiczne i wysokiej jakości produkty w korzystnych cenach. Dodatkową wartością dla naszych klientów jest obsługa na najwyższym poziomie. To wszystko ma zapewnić naszym kontrahentom pełną satysfakcję.

Źródło: http://www.kronopol.pl (23.05.2014).

Misja firmy PKP Intercity

Zapewnienie klientom bezpiecznej, wygodnej i punktualnej podróży.

Źródło: http://intercity.pl (23.05.2014).

Misja firmy Inter-Vion S.A.

Naszą misją jest zapewnienie wszystkim Klientom dostępu do jak najszerszej oferty akcesoriów kosmetycznych oraz akcesoriów do sprzątania, gwarantując jednocześnie efektywny serwis na najwyższym poziomie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Partnerów stale rozwijamy ofertę produktową również w nowych kategoriach.

Źródło: http://www.inter-vion.com (23.05.2014).

Misja firmy OCEANIC S.A.

Misją firmy OCEANIC S.A. jest pomoc osobom, które mają wrażliwą i skłonną do alergii skórę, poprzez tworzenie bezpiecznych, skutecznych i nowoczesnych kosmetyków, które pozwolą im prowadzić normalne życie, bez odczuwania dolegliwości alergicznych.

Źródło: http://www.oceanic.com.pl (23.05.2014).

Misją firmy Coca-Cola HBC Polska

Przynosić orzeźwienie konsumentom naszych produktów
Współpracować z naszymi klientami na zasadach partnerstwa
Wypracowywać zysk dla naszych udziałowców
Aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności.

Źródło: http://www.coca-colahellenic.pl (23.05.2014).

Komentarze

3 KOMENTARZE

 1. Bardzo ciekawy wpis.

  Myślę że samo pisanie misji, to jedno, ale należało by do tego dołożyć jeszcze badania konsumentów – mimo że misję często ustala się przed założeniem przedsiębiorstwa, to jednak rynek definiuje to co robimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj