Strona główna Firma Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera. Alexander Osterwalder i Yves Pigneur

Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera. Alexander Osterwalder i Yves Pigneur

Alexander Osterwalder, Yves Pigneur

Tworzenie modeli biznesowych

W ostatnich latach w Polsce (i nie tylko w Polsce) słowo „innowacja” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Pojawia się również często w dokumentach strategicznych Unii Europejskiej. Można nawet odnieść wrażenie, że stało się czymś modnym. U podstaw takiego myślenia leży przekonanie, że to właśnie dzięki wdrażanym innowacjom uzyskuje się przewagę konkurencyjną. Jest to o tyle ważne, że źródła dawnych przewag (np. surowce) będą się wyczerpywać i należy szukać nowych rozwiązań umożliwiających dalszy rozwój gospodarczy.

Tyle jeśli chodzi o perspektywę państwa. Co jednak wynika z tego dla człowieka? Jeśli jesteś osobą, która zadaje sobie pytanie w jaki sposób opracować swój (czasem rewolucyjny) pomysł na biznes w sposób systematyczny, umożliwiający implementację to przyda Ci się wiedza na temat tego jak napisać model biznesowy.

Książka „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera”, której autorami są Alexander Osterwalder i Yves Pigneur, została napisana na podstawie analizy doświadczeń 470 członków Business Model Innovation Hub. Dr Alexander Osterwalder jest od wielu lat doradcą w kwestiach wprowadzania innowacji do modeli biznesowych, natomiast Yves Pigneur pracuje jako profesor MIS na Uniwersytecie Lozańskim.

W poradniku przez nich napisanym, wyjaśniono w jaki sposób zaprojektować model biznesowy własnej organizacji, a także przedstawiono techniki tworzenia innowacji. W założeniu autorów dzięki zawartym w nim informacjom czytelnik będzie mógł utworzyć innowacyjny model biznesowy, przy czym działalność innowacyjna oznacza taką, która prowadzi do utworzenia czegoś mogącego zastąpić przestarzałe rozwiązania.

Publikację podzielono na pięć części. W pierwszej omówiony został szablon modelu biznesowego, czyli narzędzie służące do opisu, analizy i projektowania modeli biznesowych. Podano także przykłady tego co powinno się w nim znaleźć. Według autorów dla opisania modelu biznesowego wystarczy jedna kartka papieru.

W drugiej części przedstawiono schematy tworzenia modeli biznesowych opracowane na podstawie przemyśleń ekspertów, które mają udowodnić, że model biznesowy jest narzędziem dynamicznym, zmieniającym się w czasie i dostosowanym do różnego rodzaju prowadzonych działań. Zaprezentowanych zostało wiele przykładów modeli biznesowych znanych i popularnych marek.

W kolejnej części przedstawiono techniki wspomagające projektowanie modeli biznesowych i kreowanie nowych pomysłów, takie jak m.in. burza mózgów, tworzenie wizualizacji, tworzenie prototypów.

Następnie (część czwarta) określono jak weryfikować strategię przez pryzmat szablonu modelu biznesowego. Dzięki temu możliwe jest kwestionowanie jego założeń i ich dopracowanie, a także ocena nawet wielu modeli, umożliwiając dostosowanie ich do zmieniającej się sytuacji. Zaprezentowany został również sposób jak zrobić analizę SWOT konkretnego modelu.

W części piątej został zobrazowany podstawowy proces wspomagający projektowanie innowacyjnych modeli biznesowych przez połączenie wszystkich koncepcji, technik i narzędzi omówionych w książce. Ostatni rozdział przedstawia zarys zagadnień, które wymagają lepszego poznania w przyszłości.

Autorzy „Tworzenia modeli biznesowych” przedstawili dość ciekawy pomysł na wypracowanie i zaprezentowanie własnego modelu biznesowego. Według mojej opinii ich główny wkład koncentruje się na zredukowaniu i uproszczeniu zasad pisania biznesplanu. Ograniczenie się do jednej kartki A4, powoduje, że takie wyzwanie wydaje się osobie myślącej o własnym biznesie lub np. wprowadzającej nowy produkt, realne do wykonania i jest to niewątpliwie siła tej książki.

Jednak pozycja ma też swoje niedociągnięcia. Za wcale niemałą cenę, dostaje się tak naprawdę bardzo niewiele treści. Na podstawie samej lektury tej tylko publikacji, ciężko jest wszystkie zaproponowane rozwiązania wcielić w życie. Niektóre z nich są niejasne, jakby autorzy chcieli poruszyć zbyt wiele tematów, ale zapomnieli dokładnie ich opisać. Prezentowane przykłady również wydają się niewyczerpujące. Nie byłoby to aż tak rażące, gdyby nie zapowiadana we wstępie przewaga praktyki nad teorią.

Zastanawiające jest także częste odwoływanie się do innowacyjnego modelu biznesowego. Wydaje się, że rozwiązania zaproponowane w poradniku można z taką samą skutecznością wykorzystać w codziennej działalności wielu firm, nie mającej wiele wspólnego z innowacjami (chyba że rozumieć je w bardzo wąskim sensie). Można również odnieść mylące i błędne wrażenie, że pojęcie „innowacji” jest zarezerwowane dla branży IT.

Poradnik został zaprojektowany w dość ciekawy sposób pod względem wizualnym. Dla mnie osobiście było to jak powrót do dzieciństwa, kiedy książki miały orientację poziomą, a nie pionową i liczyły się w nich bardziej obrazki niż treść. Takie ułożenie ma swoje uzasadnienie w tym, że stosowane w niej są schematy, które wymagają więcej miejsca. Niestety trudno jest czytać tekst, nawet umieszczenie go w kolumnach niewiele pomaga. Dodatkową trudność sprawiają czarne strony z białym tekstem, których jest na szczęście tylko kilka. Książkę wydano nakładem Wydawnictwa HELION. Jest ona wykonana solidnie, z wykorzystaniem papieru dobrej jakości i wydaje się trwała.

Jeśli jesteś na początku drogi, czy to z pomysłem na własny biznes, czy też rozszerzenie działalności, model zaproponowany w książce może okazać się dla Ciebie pomocny. Pozwala usystematyzować pomysł, zastanowić się nad tym, jak należy go wprowadzić w życie, ujrzeć jego najważniejsze elementy. Dużym plusem jest to, że utworzenie takiego modelu zabiera niewiele czasu (w przeciwieństwie do biznesplanu czy strategii), a więc istnieje możliwość skonstruowania wielu modeli biznesowych i wybrania tylko tych, które wydają się mieć największe szanse powodzenia.

Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera

Jak napisać model biznesowy?Niezależnie od tego czy zdecydujesz się kupić i przeczytać książkę Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera, możesz zapoznać się z artykułem Jak napisać model biznesowy?

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj