Umowa darowizny została uregulowana w art. 888-902 Kodeksu cywilnego. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 K.c.).
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Zasady powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron. Darowizna powinna zatem być zawarta w formie szczególnej, jeśli wymagają tego inne przepisy ze względu na przedmiot, np. w razie rozporządzeń nieruchomością oraz prawami na nieruchomości bądź przedsiębiorstwem (Podel 2011: 631).
Przedmiotem darowizny może być np. przeniesienie prawa (np. prawa własności), ustanowienie prawa, kwota pieniężna, przedmiot (np. samochód), zwolnienie obdarowanego ze zobowiązania (np. z długu). Brak odpłatności nie jest cechą jedynie umowy darowizny (zob. umowa użyczenia), różni się jednak od innych tym, że jest bezzwrotna (Młodzikowska 2007: 85).
Jeżeli rzecz darowana ma wady, darczyńca obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził obdarowanemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Przepisu tego nie stosuje się, gdy obdarowany mógł z łatwością wadę zauważyć (art. 892 K.c.).
Polski uczeń Maksymilian Gozdur zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym europejskim konkursie naukowym EUCYS.
Jak poinformowali PAP przedstawiciele Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, współorganizatora wydarzenia, Maksymilian...
Polski uczeń Maksymilian Gozdur zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym europejskim konkursie naukowym EUCYS.
Jak poinformowali PAP przedstawiciele Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, współorganizatora wydarzenia, Maksymilian...
Ośrodek wypoczynkowy to miejsce, które zostało specjalnie zaprojektowane i wyposażone w celu zapewnienia rekreacji, relaksu i rozrywki dla odwiedzających. Może mieć różne formy, takie...
NIe warto się opierać na jednym wzorze umowy, zawsze lepiej porównac z innym. Ten jest całkiem przydatny i przejrzysty, ale dla zainteresowanych podaję jeszcze link do innego: http://cenabiznesu.pl/-umowa-darowizny-wzor-z-omowieniem/0/0/50da3df4cd84f48cb58940ff1c4f13bb