Strona główna Edukacja Wywiad: Jak napisać wywiad?

Wywiad: Jak napisać wywiad?

Sprawdź jak napisać wywiad, zapoznaj się ze wskazówkami i przykładem wywiadu.

Wywiad

Wywiad to ciąg pytań zadawanych przez pewną osobę innej osobie, potem spisywanych lub emitowanych przez radio czy telewizję. Decydując się na wywiad trzeba wiedzieć jaki jest jego powód i cel, a także mieć pomysł na rozmowę.

Wskazówki

  • Przed wywiadem należy ustalić jego plan, kolejność i treść pytań, które mają być zadane;

  • Pytania powinny być zadawane od łatwych do coraz trudniejszych, aż do pytań zasadniczych;

  • Spisując wywiad warto odróżnić treść pytań od odpowiedzi, np. stosując kursywę;

  • Po spisaniu należy przekazać wywiad osobie, która go udzieliła do autoryzacji. Może ona wtedy dodać lub uściślić pewne sformułowania.

Przykład

Jest to fragment wywiadu dla Gazety Wyborczej: Poncyljusz: Kaczyński do Sulejówka. To nadal jest aktualne

Programowo jesteśmy jak PiS. W kategoriach merytorycznych między nami a PiS nie ma zasadniczych różnic. Różnimy się w stawianiu akcentów

Agnieszka Kublik: Pan jest obrażalski?

Paweł Poncyljusz: Chyba nie tak bardzo.

Ale nie chciał Pan wystąpić w studiu razem z Januszem Palikotem.

– Nie chodzi o obrażalstwo, po prostu każdy z nas idzie swoją drogą wbrew temu, co koledzy z PiS próbują wmówić.

Jarosław Kaczyński wasze rozmowy z Palikotem nazywa “haniebnymi konsultacjami”?

– A jak należy rozumieć “haniebne konsultacje”? Było moje jedno spotkanie z Palikotem po wakacjach, bo wtedy mówił o badaniach, na podstawie których buduje swój Ruch. Chciałem go zapytać, co z tych badań wynika. A rozmowa z Palikotem sprowadziła się do jego oferty, żebym przyłączył się do jego Ruchu. Absolutnie się nie zgadzam z jego hasłami, więc odmówiłem. I na tym spotkanie się skończyło.

A Joanna Kluzik-Rostkowska się z Palikotem “haniebnie konsultowała”?

– Z tego co mi mówiła Joanna, była to rozmowa podobna do mojej, była propozycja włączenia się Joanny do Ruchu. I z tego co wiem, tak samo odpowiedziała.

Jestem zaskoczony taką oceną Kaczyńskiego, bo to co robi służy Sojuszowi. To, co robił po wyborach, to, co się działo pod Pałacem Prezydenckim spowodowało, że SLD prawdopodobnie wejdzie do koalicji rządowej w 2011 r. Jeszcze trochę będzie walił maczugą w klub Polska Jest Niezależna, a Janusz Palikot dzięki Kaczyńskiemu za chwilę znajdzie się w Sejmie …

… Niezależna?

– o … Najważniejsza … Tak więc jeśli Jarosław Kaczyński zamierza promować różne ugrupowania i doprowadzić do tego, by znalazły się w Sejmie w następnej kadencji, to robi to bardzo skutecznie.

“Skoro ktoś zdradza, to zdradza” – mówi o was Kaczyński. Pana boli taki komentarz prezesa?

– Jest lojalność wobec wyborców i wobec partii. Jeśli partia w którymś momencie zaczyna odchodzić od celu, czyli uzyskania władzy i realizacji swojego programu będąc u władzy, to lojalność wobec takiej partii, która nie ma żadnej siły realizować swoich idei, z którymi się zgadzam, jest tępa.

Więcej…

Komentarze

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj