Strona główna Firma Myślisz o własnej knajpie? Sprawdź co będzie potrzebne

Myślisz o własnej knajpie? Sprawdź co będzie potrzebne

Własny, prywatny lokal jest marzeniem niejednego młodego Polaka. Jeśli planujesz otwarcie swojego pubu, a nie wiesz od czego rozpocząć przygotowania, zapoznaj się z ogólnymi zasadami dotyczącymi założenia działalności gastronomicznej.

Własny, prywatny lokal jest marzeniem niejednego młodego Polaka. Jeśli planujesz otwarcie swojego pubu, a nie wiesz od czego rozpocząć przygotowania, zapoznaj się z ogólnymi zasadami dotyczącymi założenia działalności gastronomicznej.

Pierwszą najważniejszą sprawą, w przypadku otwarcia prywatnego lokalu, jest ułożenie szczegółowego biznesplanu. Początkowo musisz ustalić kilka kwestii:

  1. Status lokalu- restauracja, bar, klub, pub;
  2. Lokalizacja- w centrum miasta, na obrzeżach, na nowopowstałym osiedlu;
  3. Serwowane dania- rodzaj kuchni, preferencje lokalnych klientów;
  4. Alkohol- czy w twoim lokalu będą dostępne napoje alkoholowe.

W tym celu, bez wątpienia może posłużyć Ci obserwowanie pobliskiej konkurencji. Jeśli w okolicy jest dużo restauracji serwujących dania włoskie, zdecyduj się na kuchnię z innego kraju. Obecnie coraz więcej świeżych właścicieli, w swych lokalach decyduje się na podawanie propozycji kulinarnych, które są mało znane- np. kuchnia węgierska, grecka, meksykańska itp. Ważne jest też zapoznanie się z preferencjami potencjalnych gości- warto więc odwiedzić najbardziej znane restauracje w twoim mieście i spróbować polecanych przysmaków.

Lokalizacja- jakie miejsce wybrać?
Istotne jest, że jeśli zdecydujesz się wynająć lokal w centrum miasta, narażasz się na wysokie koszty związane z czynszem. Większość młodych przedsiębiorców, na miejsce swojej pierwszej restauracji wybiera nowopowstałe osiedla. Takie decyzje podejmowane są nie tylko ze względów finansowych, ale także z powodu zamieszkania ich przez grupę młodych ludzi. Według opinii Polaków, chętnie odwiedzają oni małe restauracje, usytuowane tuż przy domu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie są zmuszeni przemierzać całego miasta w celu poszukiwania dobrego lokalu, w którym serwowane są wysokiej jakości, smaczne dania.

Musisz wziąć pod uwagę fakt, że lokal w centrum miasta jest o wiele łatwiejszy do zdobycia niż ten na jego obrzeżach. Na dodatek, jeżeli zdecydujesz się na założenie restauracji na uboczach, małych osiedlach, musisz dodatkowo zadbać o promowanie jej, w celu zdobycia dużej ilości miejscowych, stałych klientów.

Formalności, których musisz dopilnować
Jeśli określisz już status swojej knajpy i dokonasz wyboru lokalizacji, konieczne jest założenie działalności gospodarczej. W tym celu musisz zadbać o wypełnienie adekwatnych dokumentów w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Czy zdecydowałeś, że w twoim lokalu będą serwowane alkohole?
Świetny wybór, ponieważ młodzi ludzie coraz chętniej odwiedzają nowopowstałe puby. Jednak w tym celu niezbędne jest uzyskanie koncesji na sprzedaż trunków alkoholowych. Takie pozwolenie wydawane jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. We wniosku, który musisz złożyć, konieczne jest umieszczenie informacji dotyczących rodzaju zezwolenia, lokalizacji, adresu, danych przedsiębiorcy, numeru w rejestrze przedsiębiorców lub numeru ewidencji działalności, formy działalności gospodarczej oraz adresu, pod którym będzie mieścić się punkt przechowywania towarów alkoholowych.

Do takiego wniosku należy dołączyć również takie dokumenty jak:

  • Zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wpis do KRS,
  • Zaświadczenie potwierdzające tytuł prawny do punktu, w którym prowadzona będzie sprzedaż alkoholi (może być to umowa najmu),
  • Pisemna zgoda administratora budynku lub właściciela lokalu,
  • Decyzję Sanepidu o spełnieniu warunków higieny pracy.

Aktualnie wydawane są trzy rodzaje koncesji, które wiążą się z uiszczeniem adekwatnych opłat:
Koncesja Typu A: na sprzedaż alkoholi, które zawierają mniej niż 4,5% oraz sprzedaż piwa- opłata wstępna wynosi 525 zł.
Koncesja Typu B: na sprzedaż alkoholi zawierających 4,5%-18% (wyłączając piwo)- opłata wstępna wynosi 525 zł.
Koncesja Typu C: na sprzedaż trunków wysokoprocentowych, zawierających powyżej 18%- opłata wstępna wynosi 2100 zł.

Jakich dostawców wybrać?
Niestety coraz częściej słyszy się o skąpstwie właścicieli najróżniejszych lokali. Warto być świadomym, że oszczędzanie pieniędzy na kupnie gorszej jakości produktów, zarówno spożywczych jak i alkoholowych, odzwierciedla się w smaku serwowanych dań i napojów. Młodzi przedsiębiorcy, chcący odnieść sukces na rynku gastronomicznym, rezygnują z kupna tańszych produktów, które najczęściej charakteryzują się niskim gatunkiem. Musisz wiedzieć, że klient odwiedzający twoją knajpę potrafi wyczuć z jakiego towaru przygotowywane są serwowane przez Ciebie dania.

W przypadku alkoholu, wybór jego rodzaju zależy głównie od lokalizacji miejsca, a także grupy docelowych klientów. Jeśli otworzyłeś lokal na nowym osiedlu, które zamieszkują młodzi ludzie, bez wątpienia w twojej knajpie musi pojawić się piwo. Warto abyś zadbał też o zatrudnienie barmana, który serwował będzie drinki z najwyższej półki. Jeśli zaś twoja restauracja znajduje się w miejscu zamieszkiwanym przez zamożnych ludzi, musisz zadbać o to, aby dostępne w niej były luksusowe trunki. W przypadku otwarcia restauracji w centrum miasta, musisz liczyć się z faktem, że twój lokal będą odwiedzać osoby o różnych upodobaniach. Ważne jest więc, aby w twojej knajpie pojawiła się bogata oferta napojów alkoholowych.

Wiele szanowanych, największych restauracji i pubów w Polsce, korzysta z oferty znanych dystrybutorów najwyższej jakości trunków. Jednym z nich jest hurtownia Eurocash Alkohole, posiadająca aż 49 oddziałów, rozproszonych po całym kraju. Dzięki wysokiej liczbie punktów, zamówiony towar trafia do klienta już w przeciągu 24 godzin. Firma posiada szeroką ofertę dostępnych alkoholi, sprowadzanych z całego świata, dzięki której serwowane w lokalach trunki trafiają w gusta najbardziej wymagającego klienta.

Zadbaj o reklamę twojej restauracji!
Jeśli zakładasz nową knajpę, musisz zadbać o zdobycie klientów. Na początku wystarczy wynajęcie billboardu, rozdanie ulotek reklamowych i założenie strony na Facebooku. Jeśli twój lokal przyniesie pierwsze zyski, możesz zdecydować się na otwarcie strony Internetowej twojej restauracji. Dużo nowych właścicieli, umieszcza na swojej witrynie możliwość zamawiania posiłków Online. Taki sposób składania zamówień jest coraz bardziej popularny w naszym kraju, a przeprowadzone testy mówią, że przynosi on największe zyski.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj