Strona główna Inne Ogłoszono konkurs na twórczość science-fiction inspirowaną polskimi badaniami naukowymi

Ogłoszono konkurs na twórczość science-fiction inspirowaną polskimi badaniami naukowymi

Wystartował ogólnopolski konkurs literacki pt. „Nowe dzienniki gwiazdowe” na twórczość science-fiction inspirowaną polskimi badaniami naukowymi w dziedzinie astronomii – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, wydawca czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”, prowadzącego ten konkurs. Okazją do konkursu jest Rok Lema, obchodzony w 2021 r.

Tytuł konkursu – “Nowe Dzienniki Gwiazdowe” – nawiązuje do twórczości Stanisława Lema (1921-2006), najsłynniejszego polskiego pisarza science-fiction. Jeden z jego zbiorów opowiadań nosi tytuł „Dzienniki gwiazdowe”.

„Przyglądając się różnym inicjatywom związanym z obchodami Roku Lema zauważyliśmy, że ogromna ich część ma związek z astronomią i kosmosem. Jak widać inspiracja, która dała początek twórczości Stanisława Lema, wciąż jest bardzo żywa. Ostatnie dekady przyniosły wiele odkryć, które w niebywały sposób rozszerzyły możliwości fantazji naukowych: czarne dziury, fale grawitacyjne, błyski gamma i inne. W bardzo wielu badaniach tych zjawisk biorą również Polacy. Postanowiliśmy to wykorzystać zarówno do promocji polskiej astronomii, jak i poszukiwania talentów, na miarę Mistrza” – wskazuje dr hab. Maciej Mikołajewski, redaktor naczelny „Uranii – Postępów Astronomii”.

Chętni do udziału w konkursie mogą przysłać własne teksty literackie w języku polskim, pisane prozą i zaliczające się do gatunku fantastyki naukowej. Dodatkowym warunkiem jest nawiązanie w swoim utworze do badań naukowych w dziedzinie astronomii prowadzonych przez polskich naukowców lub przez polskie placówki naukowe. Należy wskazać inspirację do badań opisanych na łamach jednego z mediów związanych z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (dwumiesięcznik „Urania – Postępy Astronomii”, portal internetowy www.urania.edu.pl, serial popularnonaukowy Astronarium, materiały z youtubowego kanału Urania TV lub cykl wykładów „Astronomia w Twoim domu”).

Najlepsze prace zostaną opublikowane na łamach „Uranii” lub portalu Uranii, ich autorzy otrzymają honoraria. Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu: https://www.urania.edu.pl/konkursy/nowe-dzienniki-gwiazdowe

W tym roku obchodzimy Rok Lema 2021 uchwalony oficjalnie przez polski Parlament. Stanisław Lem został kilkakrotnie upamiętniony w kosmosie, na przykład jeden z układów planetarnych (BD+14 4559) nosi oficjalnie nazwy związane z jego twórczością: gwiazda Solaris i jej planeta Pirx. Jest także planetoida (3836) Lem, czy (343000) Ijontichy (postać z twórczości Lema).

Nauka w Polsce – PAP

cza/ zan/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj