Strona główna Marketing Piotr R. Michalak, Jakub Woźniak. Sztuka pisania perswazyjnych tekstów

Piotr R. Michalak, Jakub Woźniak. Sztuka pisania perswazyjnych tekstów

Piotr R. Michalak, Jakub Woźniak
Sztuka pisania perswazyjnych tekstów

Perswazyjne teksty – mamy z nimi do czynienia wszędzie. W prasie, w radiu, w telewizji, w Internecie. Dzisiaj, żeby coś sprzedać, trzeba umieć oddziaływać na tłumy. Tylko odpowiednie techniki sprawiają, że człowiek nagle zaczyna czuć pragnienie posiadania konkretnej rzeczy. Zadaniem copywriterów jest wprowadzić potencjalnego klienta w taki stan, że będzie on zmuszony otworzyć portfel. Sztuka pisania perswazyjnych tekstów to kompendium wiedzy, dla tych, którzy sprzedają słowem.

Oglądając reklamy nie podejrzewamy nawet, że skonstruowane są tak, aby nas przekonać. Niektóre wydają nam się być dziwne albo wcale niezachęcające do zakupu. Prawda jednak wygląda tak, że większość z nich działa i to bardzo skutecznie.

Książka Piotra Michalaka i Jakuba Woźniaka uczy przede wszystkim słynnej formuły AIDA. Skrót ten wywodzi się od słów:

  • Attention (uwaga);
  • Interest (zainteresowanie);
  • Desire (pożądanie);
  • Action (działanie).

Pisząc perswazyjne teksty, naszym zadaniem jest przykuć uwagę czytelnika, sprawić żeby był on zainteresowany ofertą, wywołać w nim pożądanie danego produktu, a następnie spowodować wykonanie działania, na którym nam zależy (tzn. kupno, wypożyczenie, umówienie się na jazdę próbną itp.)

Wydaje się, że te 4 kroki nie jest trudno osiągnąć, ale gdyby tak było, to agencje reklamowe na całym świecie nie poszukiwałyby ciągle nowych pracowników. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach trudno jest kogoś czymś zainteresować, a jeszcze trudniej sprawić, żeby danej rzeczy pożądano. Na szczęście rady autorów e-booka są nam w stanie niezmiernie pomóc w tym zadaniu.

Krok po kroku przeprowadzani jesteśmy przez proces zdobywania zaufania u czytających. Autorzy pokazują nam, jak wykorzystywać zależności psychologiczne, do osiągania konkretnych efektów. Kolejne rozdziały książki traktują o darmowych próbkach, społecznym dowodzie słuszności czy też o gwarancji, jaką musimy na dany produkt wystawić. Wbrew pozorom współczesny człowiek nie jest zbytnio skomplikowany, w zakupach kieruje się pewnymi zasadami, a kiedy je poznamy, z łatwością uda nam się stworzyć ofertę, obok której nie da się przejść obojętnie.

Jeśli chcesz napisać naprawdę dobrą ofertę, powinieneś mieć pewną ogólną psychologiczną ramę, w którą będziesz wstawiał kolejne, namalowane przez Ciebie reklamy.

Chodzi o to, że nie ma znaczenia, co piszesz. Ważne, jakie efekty tym wywołujesz.

Wszystkie nasze działania opierają się w pewnym sensie na psychologicznych uwarunkowaniach. Ludzie dzielą się na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków (czuciowców), a pewne słowa działają na nas tak mocno, że zawsze doprowadzają do konkretnej reakcji. Pisanie dla sprzedawania, to umiejętność oddziaływania na poziomie podświadomym, uderzenie w te elementy psychiki, które pragną konkretnego efektu. Nie da się sprzedać jednej rzeczy wszystkim, ale można swoim działem objąć grupę, która kupi nasz produkt na pewno, dlatego, że sprawiamy iż nagle go zapragną.

Michalak i Woźniak w swojej publikacji odnoszą się do narzędzi takich, jak implikacje, ukryte polecenia, presupozycje czy submodalności. Są wytrawnymi znawcami ludzkiego umysłu, a ich rady rzeczywiście skutkują. Po przeczytaniu książki praktycznie każdy będzie chyba zdolny napisać swój pierwszy perswazyjny tekst. Oczywiście jest mało prawdopodobne, żeby taki debiut wywołał lawinową sprzedaż, niemniej jednak będzie doskonałą podwaliną pod przyszłe realizacje.

Ukryte polecenia w swojej najprostszej postaci wydawane są za pomocą takich słów, jak: „chcesz”, „masz ochotę”, „pragniesz” itd. w taki sposób, żeby nie wyglądało to na polecenie.

Ten, kto pisze perswazyjne teksty, podejmuje właściwie decyzję, która w normalnym przypadku należałaby do klienta. Klient nawet nie wie, że chęć zakupu niepodyktowana jest wcale jego potrzebami, tylko potrzebami sprzedawcy. Sprzedawca chce zarobić, copywriter mu to umożliwia, a za wszystko płaci klient. W moim mniemaniu duet Woźniak i Michalak, stworzyli jedną z lepszych książek o copywritingu i manipulacji, z którą powinien zapoznać się każdy, kto w jakikolwiek sposób związany jest z promocją i sprzedażą. Informacje zawarte w e-booku to praktyczna wiedza, która z pewnością przyniesie zyski.

Sztuka pisania perswazyjnych tekstów - zobacz gdzie kupić
Sztuka pisania perswazyjnych tekstów – zobacz gdzie kupić

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj