Strona główna Firma Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki – wynika z danych NBP

Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki – wynika z danych NBP

Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że transakcje bezgotówkowe na dobre zdominowały rynek płatności w Polsce. To dobra wiadomość w kontekście rozszerzającej się na świecie epidemii. Co więcej, w Polsce trwa program Polska Bezgotówkowa. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą otrzymać darmowy terminal płatniczy.

Darmowe terminale płatnicze w ramach programu Polska Bezgotówkowa to idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców. W ramach programu przez 12 miesięcy właściciele firm nie ponoszą kosztów związanych z obsługą i użytkowaniem terminali płatniczych, które na ten czas otrzymują całkowicie za darmo. To korzystne rozwiązanie, z którego do tej pory skorzystało już wielu przedsiębiorców. Na polski rynek, do grudnia 2019 roku, trafiło już bowiem 200 tys. darmowych urządzeń!

Polska Bezgotówkowa – dlaczego warto wziąć udział w programie?

Udział tradycyjnych płatności gotówkowych w Polsce spadł od 2005 roku z 98 procent do 57 procent – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. Udział płatności bez gotówki w przypadku płatności detalicznych systematycznie więc maleje, zaś płatności bez gotówki – wciąż rośnie.

Jak wynika z raportu o Systemie płatniczym w Polsce udostępnionego przez NBP, w przeważającej większości wśród płatności bezgotówkowych są płatności kartą (jest to ponad 62 procent). Na drugim miejscu znalazły się polecenia przelewu (ponad 37 procent), a na kolejnym polecenia zapłaty (0,39 procent). Czeki stanowią mikroskopijną część płatności bez gotówki.

Polacy cenią sobie płatności kartą za ich szybkość, wygodę i bezpieczeństwo. Transakcje kartą, zwłaszcza zbliżeniowo, zajmują zaledwie kilka sekund, a klienci nie muszą nosić przy sobie portfela pełnego banknotów, odliczać należnej kwoty i czekać na wydanie reszty. Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe to też nieoceniona pomoc w walce w epidemią i rozprzestrzeniającymi się drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ich nośnikiem mogą być bowiem banknoty przekazywane z rąk do rąk. W przypadku płatności bezgotówkowych, zwłaszcza zbliżeniowych, jako jedyni użytkownicy karty możemy ją jedynie zbliżyć do urządzenia w ten sposób dokonując płatności. Co więcej, w obliczu zagrożenia epidemicznego, limit kwoty do której nie trzeba wpisywać kodu PIN, zostaje podniesiony z 50 zł do 100 zł.

Płatności bezgotówkowe dają też inne korzyści. Zgubienie karty nie oznacza też utraty środków, ponieważ kartę można natychmiast zastrzec. Z kolei w przypadku zgubienia czy kradzieży gotówki szanse na jej odzyskanie są minimalne.

Darmowe terminale płatnicze dla przedsiębiorców

Z uwagi na liczbę kart płatniczych wydanych w naszym kraju (ponad 40 mln) i niewystarczającą liczbę terminali płatniczych Fundacja Polska Bezgotówkowa zdecydowała się uruchomić program o tej samej nazwie. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą na okres 12 miesięcy otrzymać darmowe terminale płatnicze (standardowe lub typu smart, stacjonarne lub przenośne) i przez ten czas nie płacić prowizji od transakcji. Do programu mogą przystąpić właściciele firm, którzy przez minimum 12 miesięcy nie udostępniali swoim klientom terminali płatniczych i ci, którzy dopiero otwierają nowy biznes. Chcesz wziąć udział w programie Polska Bezgotówkowa? Wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/o-programie/ i dowiedz się, jak odebrać darmowy terminal płatniczy!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj