Strona główna Firma Rafał Styczyński. Leksykon kadrowego

Rafał Styczyński. Leksykon kadrowego

Rafał Styczyński
Leksykon kadrowego

Niedawno ukazało się nakładem wydawnictwa Difin szóste już wydanie książki pt. Leksykon kadrowego, która cieszy się dużym uznaniem i jest wznawiana co roku. Autorem poradnika jest Rafał Styczyński, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, a także licencjonowany doradca podatkowy, prowadzący kancelarię. Napisał wiele artykułów i książek z zakresu prawa podatkowego, niektóre z nich doczekały się statusu bestsellerów.

Książka została podzielona na dwie główne części i liczy sobie w sumie 19 rozdziałów. W pierwszej części dotyczącej stosunku pracy omówiono: czym on jest, jakie występują rodzaje umów o pracę, jak wygląda zatrudnienie cudzoziemca i osoby młodocianej, opisana została dokumentacja związana z zatrudnieniem pracownika, czasem pracy, telepracą. Autor przybliża również kwestie związane z rozwiązaniem umowy o pracę, świadectwem pracy czy urlopem wypoczynkowym.

Część druga dotyczy przychodów pracownika. Zostały opracowane m.in. sprawa przychodów ze stosunku pracy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenia, nieodpłatne świadczenia, podróże służbowe, zwolnienia od podatku i Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Ważnym punktem Leksykonu kadrowego są “Pytania i odpowiedzi” zamieszczane na końcu prawie każdego rozdziału. Rafał Styczyński odpowiada tam na niektóre pytania jakie pojawiają się w praktyce.

Jedną z zalet tej pozycji jest aneks, w którym zostały umieszczone wzory pism i umów, o których była mowa w treści, a które pracodawca może wykorzystać. Znajdzie tam wzory m.in. karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, skierowania na profilaktyczne badania lekarskie, kwestionariusz osobowy pracownika, plan urlopów wypoczynkowych, wzory umów o pracę itp.

Autor książki posługuje się w niej językiem prawniczym i przywołuje konkretne akty prawne. Jest to ważne dla osoby, która potrzebuje wiedzy o podstawie prawnej. Powoduje jednak również to, że trudno się taki tekst czyta. Publikacja jest napisana językiem precyzyjnym, konkretnym, nie ma w niej miejsca na dygresje.

Książka Leksykon kadrowego jest przeznaczona dla działów kadr, biur rachunkowych, kancelarii doradztwa podatkowego. Mówiąc krótko dla praktyków, którzy są zainteresowani wdrażaniem zaproponowanych rozwiązań do swojej codziennej pracy zawodowej.

Leksykon kadrowego dotyczy stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r.

Rafał Styczyński. Leksykon kadrowego

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj