Strona główna Firma Kilkaset startupów w konkursie o dofinansowanie

Kilkaset startupów w konkursie o dofinansowanie

Ponad 600 projektów zgłoszono do konkursu na najbardziej innowacyjne i najlepiej biznesowo rokujące start-upy. W piątkowym finale w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu prezentowało się ośmioro finalistów. Zwycięzca ma dostać dofinansowanie.

Konkurs „Start Start-Up” zorganizowano z inicjatywy Parku Naukowo-Technologicznego (PNT) w Opolu w partnerstwie z Venture Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym, działającym w ramach Trigon Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz spółką Controlling–Online. Jego założeniem jest przygotowanie innowacyjnych pomysłów biznesowych do szybkiego rozwoju.

Nabór uczestników odbył się na początku tego roku. Pierwszy etap polegał na przekształceniu pomysłów – przy wsparciu ekspertów – we wstępny projekt modelu biznesowego. Drugi m.in. na przygotowaniu planu rozwoju pomysłu i jego budżetu inwestycyjnego. W trzecim, finałowym etapie, który odbył się w piątek, najlepsze pomysły biznesowe były prezentowane komisji konkursowej.

Zgodnie z regulaminem nagrodą główną ma być spółka celowa utworzona dla potrzeb ewentualnej przyszłej inwestycji kapitałowej funduszu.

Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele miasta i partnerów konkursu podsumowali dotychczasowy przebieg przedsięwzięcia. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski akcentował, że miasto „konsekwentnie stawia na innowacje i inwestuje w młodych ludzi z dobrymi pomysłami”. Prezes PNT w Opolu Jarosław Mamala mówił, że cała ósemka finalistów jest zwycięska – wszyscy uzyskają wsparcie firm Controlling-Online, Trigon oraz Parku.

„Przekrój pomysłów, przekrój ludzi startujących w tym konkursie jest bardzo duży. Cieszy, że są to zarówno osoby młode, jak i z tytułem doktora. Są to pomysły, z których niektóre są już poparte zgłoszeniami patentowymi, ale są też pomysły obecnie procedowane w Parku do złożenia do ochrony patentowej” – wskazał Mamala.

Ludwik Majewski z Trigonu akcentował, że do Opola ściągnęły ten fundusz atmosfera tworzona przez samorząd oraz potencjał przedsiębiorców.

„W naszej filozofii biznesowej kładziemy bardzo duży nacisk na rozwój projektów w tzw. fazie akceleracyjnej. Wykorzystujemy potencjał ludzi, patrzymy na biznes, na samym końcu pojawia się oczywiście efekt merkantylny – chcemy, aby każdy z pomysłów, który tutaj +wyinkubuje+ się, był sprzedawalny, żeby to był dobry biznes” – wyjaśnił Majewski.

„Decyzja, którą podejmiemy po dzisiejszym dniu, sprowadzi się do tego, że zaproponujemy pewien program, pewną umowę inwestycyjną; będziemy chcieli, żeby ten biznes się jak najlepiej rozwijał. Zakładamy, że jak największa liczba tych dzisiejszych pomysłów będzie objęta tym programem, lecz cóż – wygra najlepszy” – zastrzegł przedstawiciel Trigona.

Bartłomiej Śliwiński z Controlling-Online, który pracował przez ostatnie pół roku z uczestnikami konkursu – także pod kątem zasad stosowanych przez fundusze inwestycyjne – ocenił, że fakt wytrwania przez nich przez ten okres rozwoju projektów jest oznaką ich cierpliwości i dążenia do celu.

„Nasze wieloletnie doświadczenie i kilkaset projektów, które nadzorowaliśmy przy ich rozwoju, pokazują, że ci przedsiębiorcy (…) już są na dobrej drodze, żeby założyć własną sensowną firmę i budować klimat przedsiębiorczości: jakby zarażać tą wiedzą, którą pozyskali w trakcie spotkań z nami” – zdiagnozował Śliwiński.

Ocenił, że potencjał koordynatorów konkursu umożliwia jednoczesne, ciągłe wsparcie z ich strony kilkudziesięciu przedsięwzięć. „Myślę, że to ważny sygnał dla środowiska opolskiego” – uznał. Jego zdaniem obecni uczestnicy konkursu potrzebują być może jeszcze kilku miesięcy, „kiedy ich biznesy zaczną zarabiać, tworzyć miejsca pracy i stawać się ogniskami siejącymi przedsiębiorczość i innowacje na terenie Opolszczyzny”.

W finałowej ósemce znaleźli się: Grzegorz Wałowski (wykorzystanie innowacyjnego urządzenia i metody do oceny jakości gazoprzepuszczalności materiałów porowatych o sztywnej-szkieletowej strukturze), Marzena Chaczko – „Resport” (system zarządzania i rezerwacji lekcji sportowych online), Maciej Nowak (oparty na najnowszych technologiach przewodnik po ścieżkach rowerowych w Polsce), Radosław Hipnarowicz – „agrofarming” (system do monitorowania i zarządzania gospodarstwem rolnym za pomocą zdjęć satelitarnych i danych meteorologicznych).

Innymi finalistami zostali Marcin Mróz, Waldemar Fedak i Lucjan Król (komercjalizacja unikalnej technologii klejenia i obróbki drewna służąca do produkcji armatury łazienkowej z wykorzystaniem robotów przemysłowych), Dawid Cichy – „Scriber” (aplikacja i społeczność wspomagające proces uczenia się uczniów), Małgorzata Olkuska (damska torebka, która może kolorystycznie pasować do każdej stylizacji) oraz Paweł Kot (samotłumaczące się menu w restauracjach wykorzystujące technologię NFC).

Opolski samorząd akcentuje, że dzięki współpracy z partnerami konkursu „Opolszczyzna uzyskała bezpośredni dostęp do najnowszej wiedzy, specjalistów, rozwiązań IT oraz finansowania dla innowacyjnych pomysłów”. Ma to być też początek szerszego programu zmierzającego do „budowy profesjonalnego ekosystemu startupowego” – polegającego na merytorycznym wsparciu pomysłów biznesowych, by przygotowywać je do prezentacji przed inwestorem.

Jak wynika z informacji opolskiego magistratu, ekosystem ma łączyć dostępny potencjał uczelni, instytucji otoczenia biznesu i środków Regionalnego Programu Operacyjnego z inwestorami. Miasto wskazuje, że Trigon oraz kilka innych funduszy ma „na inwestycje na terenie Polski 300 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat”. Efektem ma być zdynamizowanie rozwoju innowacji i przedsiębiorczości w regionie.

(PAP)

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj