Strona główna Edukacja Tomasz Kotliński i Marcin Kowalczyk. Pisanie po angielsku. Zasady, wzory, ćwiczenia

Tomasz Kotliński i Marcin Kowalczyk. Pisanie po angielsku. Zasady, wzory, ćwiczenia

Tomasz Kotliński i Marcin Kowalczyk

Pisanie po angielsku. Zasady, wzory, ćwiczenia

Książka pt. Pisanie po angielsku. Zasady, wzory, ćwiczenia, której autorami są Tomasz Kotliński i Marcin Kowalczyk, ukazała się w 2010 roku nakładem Wydawnictwa RM. Jest ona skierowana do osób, które uczą się języka angielskiego i chciałyby dowiedzieć się jak samodzielnie przygotować któryś z omówionych w niej tekstów (od rozprawki po raport) oraz czym różnią się poszczególne formy wypowiedzi.

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera ogólne zasady pisania i redagowania tekstów, podstawowe zwroty i porady. Może się przydać również maturzystom, ponieważ zawiera opisy takich form użytkowych jak: rozprawka, recenzja, opowiadanie, opis.

Na część drugą publikacji składa się omówienie 11 rodzajów pism najczęściej spotykanych podczas egzaminów i w życiu codziennym. Należą do nich krótkie teksty użytkowe: notatki, pocztówki, zaproszenia (i inne formy korespondencji), ogłoszenia, instrukcje. Wyróżnione zostały także dłuższe teksty użytkowe, często pojawiające się w sytuacjach codziennych: listy, listy motywacyjne, życiorysy (CV), raporty, sprawozdania. Na końcu przedstawiono pozostałe rodzaje tekstów, które chociaż rzadko pojawiają się na co dzień, to nie wolno o nich zapominać podchodząc do egzaminów. Mowa tutaj o: recenzjach, rozprawkach, opowiadaniach, opisach.

Istotne dla czytelnika będzie to, że w książce Pisanie po angielsku. Zasady, wzory, ćwiczenia zamieszczono przykłady wszystkich wskazanych tekstów, opisano ich strukturę, przedstawiono porady dotyczące kompozycji. Podano również zasób słów i zwrotów, które mogą się przydać przy pisaniu konkretnego tekstu i ćwiczenia, pomagające ugruntować wiedzę. Kolejne rozdziały zamyka lista „Sprawdź czy…” z listą pytań kontrolnych. Chwilę oddechu od nauki zapewnią ciekawostki dotyczące słowa pisanego.

Podręcznik powstał dla osób, które pragną doskonalić swoje umiejętności pisania różnego rodzaju tekstów w języku angielskim, a także nie są pewne czym się one charakteryzują i jak odróżnić jedne od drugich. Zawiera omówienie tych form wypowiedzi, które najczęściej można spotkać na egzaminach i w życiu codziennym. Duży nacisk został położony na kwestię redagowania tekstów.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak napisać określony rodzaj tekstu (życiorys, list, pocztówkę, zaproszenie, recenzję, streszczenie, rozprawkę, opowiadanie, opis, ogłoszenie, instrukcję, notatkę służbową), to powinieneś (powinnaś) sięgnąć po tę pozycję. Kolejne teksty omówione są wystarczająco szczegółowo, abyś wiedział(a) jak je przygotować samodzielnie i jak one wyglądają w praktyce, a jednocześnie autorzy nie starają się zanudzić, czy też przytłoczyć czytelnika nadmiarem informacji. Dzięki temu poradnik pomaga czytelnikowi, zamiast go dezorientować, co niestety zdarza się w innych tego typu publikacjach.

Chociaż data wydania omawianej książki nie jest najnowsza, to nie ma to znaczenia dla jej treści, ponieważ porady dotyczące tekstów użytkowych nie dezaktualizują się tak łatwo. Dobrze przygotowany poradnik będzie służył długie lata.

Tomasz Kotliński i Marcin Kowalczyk. Pisanie po angielsku. Zasady, wzory, ćwiczenia
Tomasz Kotliński i Marcin Kowalczyk. Pisanie po angielsku. Zasady, wzory, ćwiczenia

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj