Strona główna Firma Wzory umów i pism w działalności gospodarczej. Waldemar Podel

Wzory umów i pism w działalności gospodarczej. Waldemar Podel

Waldemar Podel

Wzory umów i pism w działalności gospodarczej

Książka Wzory umów i pism w działalności gospodarczej. Komentarz. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Podatki. Przepisy została wydana w roku 2011. Jej celem jest przybliżyć czytelnikowi zagadnienia dotyczące zawierania umów najczęściej występujących w obrocie gospodarczym. Zdaniem autora tylko właściwie zawarta umowa daje możliwość sięgnięcia po środki prawne chroniące interesy stron.

Waldemar Podel, autor poradnika, jest radcą prawnym, prowadzącym od 1996 r. własną Kancelarię. Ukończył aplikację sądową i radcowską, a także studia doktoranckie w INP PAN w Warszawie. Napisał wiele publikacji na tematy prawne, w tym aż pięć wydań ukazującej się od roku 2000 książki Wzory umów i pism w działalności gospodarczej. Komentarz. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Podatki. Przepisy. Prowadzi także szkolenia z zakresu zagadnień prawnych, adresując je w szczególności do przedsiębiorców, prawników, windykatorów, wspólników i członków organów spółek.

Autor omawia w książce ponad 30 rozmaitych wzorów umów i pism, a robi to według ustalonego schematu. Najpierw prezentuje wzór takiej umowy, następnie daje do niej komentarz bazujący na przepisach prawa, w którym uwzględnione zostają zagadnienia mogące budzić wątpliwości. Następnie sygnalizowana jest kwestia podatków, przedstawione orzecznictwo sądów, co pozwala na lepsze poznanie niektórych problemów praktycznych, jakie się pojawiają na tle stosowania umów, jak również piśmiennictwo, czyli gdzie jeszcze omówiono dane zagadnienie.

We Wzorach umów i pism można znaleźć rozdziały poświęcone m.in. pełnomocnictwu, ofercie, umowie przedwstępnej, umowie sprzedaży, umowie o dzieło, umowie o przejęciu długu, umowie najmu, umowie użyczenia, umowie pożyczki, umowie przywłaszczenia, umowie zlecenia, umowie akwizycji, umowie komisu, umowie przechowania, umowie darowizny i wiele innych. Poradnik jest zakończony wyborem przepisów związanych z omawianym przedmiotem, których znajomość przyda się osobie korzystającej z książki.

Zaprezentowane w nim wzory nie są wzorami normatywnymi, lecz stanowią punkt wyjścia, który po pewnym modyfikacjach i dostosowaniu go do konkretnego przypadku, może być z powodzeniem zastosowany. Wynika to stąd, że nie jest możliwe skonstruowanie jednego uniwersalnego wzoru, który byłby właściwy zawsze i dla wszystkich.

Wzory umów i pism jest pozycją wartą uwagi. Została przygotowana rzetelnie i dokładnie przez osobę, która bardzo dobrze orientuje się w poruszanej tematyce i jest w stanie wiele rzeczy podpowiedzieć, zwrócić uwagę na ważne kwestie. Autor na ponad ośmiuset stronach tekstu kompleksowo omawia problemy i kwestie praktyczne związane ze sporządzaniem różnego rodzaju umów. Zawarł w niej też cenne odwołania, które pozwalają spojrzeć na problem szerzej. Największym minusem książki jest jej cena, która może odstraszyć, jednak jest to książka, którą warto mieć na swojej półce.

Poradnik jest przeznaczony dla praktyków, którzy z łatwością znajdą w nim informacje o wyrokach sądów, poglądy przedstawicieli nauk prawnych, wzory umów itp. Będzie cennym nabytkiem dla osób, które zawodowo zajmują się przygotowywaniem umów. Dołączona jest do niego płyta CD, na której przygotowano wzory umów, które można modyfikować. Ze względu na ograniczoną objętość, autor nie zdecydował się zamieszczać w książce wzorów umów przygotowywanych przez wyspecjalizowane podmioty takie jak banki, czy towarzystwa leasingowe.

Wzory umów i pism w działalności gospodarczej. Komentarz. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Podatki. Przepisy. Waldemar Podel

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj