Strona główna Kariera Praca – jak szukać, zmieniać, utrzymać. Joanna Rozmiarek

Praca – jak szukać, zmieniać, utrzymać. Joanna Rozmiarek

Joanna Rozmiarek

Praca – jak szukać, zmieniać, utrzymać

Praca stanowi bardzo istotny element życia niemal każdego człowieka. Kiedy już znajdzie się on w wieku umożliwiającym jej podjęcie to albo szuka pracy, albo próbuje ją utrzymać, albo myśli o zmianie. Książka „Praca – jak szukać, zmieniać, utrzymać” Joanny Rozmiarek jest vademecum pracownika, jeśli chodzi o wszystkie etapy związane z zarabianiem. Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa „Książka i wiedza” w 2010 r. Joanna Rozmiarek jest autorką poradników, dziennikarką prasową i radiową, laureatką wielu konkursów.

Poradnik został podzielony na trzy główne części. Pierwsza dotyczy metod szukania pracy, miejsc gdzie można spróbować, a także sposobów na lepsze poznanie siebie. Obszernie omówiono w jaki sposób poprawnie przygotować CV, a także list motywacyjny, uwzględniając ich przykłady.

Efektem dobrze napisanych dokumentów aplikacyjnych (i spełnienia wymagań) jest zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Również tutaj autorka nie pozostawia czytelnika samemu sobie, opisując jak się do niej przygotować, w jaki sposób zaprezentować i zachowywać. Przydatnym elementem będą podane przykłady pytań, a także opis różnych testów rekrutacyjnych, którymi może się posłużyć osoba rekrutująca.

Druga część traktuje o tym kiedy pracę zmienić, co będzie stanowić wskazówkę, że już nadszedł na to czas i jak podejść do tego w sposób systematyczny, poprzez kolejne przejście dziesięciu kroków. Przedstawiono tutaj różne nietypowe formy zatrudnienia, a także porady dotyczące własnej działalności gospodarczej. Interesujące dla młodego czytelnika będą strony poświęcone perspektywom na rynku pracy, ze wskazaniem na konkretne kierunki studiów i zawody.

W ostatniej, najobszerniejszej część omówiono jak pracę utrzymać, a także jakie są typowe problemy z tym związane. Znajdują się tutaj informacje z zakresu prawa pracy, opis i wzory umów (m.in. różne warianty umowy o pracę, umowa-zlecenie, umowa o dzieło), jak również dane dotyczące bezrobocia (np. jak się zarejestrować i sobie poradzić z taką sytuacją). Autorka przemyciła do poradnika również nieco humoru w postaci postscriptum „Śmiesznoty z roboty”.

Wiele poradników obecnych na rynku dotyczy jedynie strony technicznej poszukiwania pracy takich jak: sposób na napisanie CV, listu motywacyjnego itp. Pod tym względem książka „Praca – jak szukać, zmieniać, utrzymać” ma nad nimi przewagę, ponieważ zagadnienie pracy zostało w niej omówione kompleksowo. Autorka skoncentrowała się nie tylko na stronie formalnej, lecz także wzbogaciła ją o czynniki miękkie, dotyczące tego jak poradzić sobie z pewnymi sytuacjami, jak można przejść je krok po kroku.

Niewątpliwym plusem jest także rozważenie różnych opcji jakie ma osoba poszukująca pracy. Będąc pracownikiem nie zawsze wiadomo jakie są formy zatrudnienia, dlaczego ta a nie inna jest korzystna. Być może też praca u kogoś nie jest dla Ciebie i należałoby rozważyć pracę na własny rachunek.

Nie zawsze też jest tak, że spotkasz się z samymi sukcesami. Nawet najlepszym zdarzyło się kiedyś upaść lub zbłądzić. Tego rodzaju problemy również zostały poruszone, co nadaje w mojej opinii poradnikowi bardziej „życiowego” charakteru niż innym pozycjom na rynku.

Książka dotyczy polskich realiów, polskiego prawa i polskiego rynku, a więc będzie bardzo przydatna dla osoby, która szuka zatrudnienia właśnie w Polsce. Nie jest to reguła w tego typu poradnikach, w których zagraniczni autorzy przedstawiają realia własnego kraju, co jest z kolei dość oczywiste.

Język jakim posługuje się autorka jest przyjazny dla użytkownika i można poznać, że ma znaczne kompetencje w tym zakresie. Nie można też odmówić jej poczucia humoru, lecz jest ono podane w sposób stonowany, nie stara się spoufalić z czytelnikiem, co sprawia profesjonalne wrażenie.

Poradnik pt. „Praca – jak szukać, zmieniać, utrzymać” Joanny Rozmiarek przeznaczony jest dla osób, które: są akurat w trakcie poszukiwania pracy, znalazły pracę, ale boją się, że ją stracą, albo nie spełniają się w swojej pracy i coraz częściej myślą o jej zmianie i jak sobie z tym poradzą. Jest przeznaczony także dla ludzi chcących wiedzieć więcej o rynku pracy, funkcjonujących na nim zasadach, różnych formach zatrudnienia, mówiąc krótko poszerzyć swoją wiedzę.

Praca nie jest czymś przed czym może człowiek dorosły uciec, więc dobrze jest poznać reguły tej gry. Zaprezentowana książka przedstawia je w sposób kompleksowy, a jednocześnie w prostej formie, do której zrozumienia nie są potrzebne studia prawnicze.

Joanna Rozmiarek. Praca - jak szukać, zmieniać, utrzymać

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj